Holčíkoviec v okrese Vranov nad Topľou), netušili, že o niekoľko rokov bude niekto spochybňovať ich vlastnícky vzťah k nim. Stalo sa.
Momentálne sú v pozícii žalovaných. Reštaurácie, štátny podnik v likvidácii, vo Vranove nad Topľou prostredníctvom likvidátorky na tamojší okresný súd podali návrh na začatie konania o určenie vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam a určenie neplatnosti právneho úkonu, teda kúpnych zmlúv. Prvé súdne pojednávanie bolo vytýčené už začiatkom apríla, ale pre neúčasť žalobcu, teda likvidátorky Anny Liberkovej, ho sudkyňa odročila.
Žalobkyňa sa ospravedlnila s tým, že musí odcestovať na neodkladnú služobnú cestu. Viacerí z účastníkov konania, ktorí pricestovali za cenu dovoleniek, niektorí aj s právnikmi, si však ešte v ten istý deň overili, že neodcestovala. Naopak. Bola na svojom pracovisku a to na Mestskom úrade vo Vranove nad Topľou. Podľa našich informácií tam pôsobí ako vedúca oddelenia ekonomiky. Pripomíname, že zakladateľom štátneho podniku bol ešte v roku 1988 Okresný národný výbor, ale rozhodnutím mestského zastupiteľstva z roku 1995 sa zakladateľom stalo mesto Vranov nad Topľou.
Pýtate sa spolu s nami, ako sa vlastník, ktorý disponuje kúpno-predajnou zmluvou a listom vlastníctva už sedem rokov, splnil si všetky záväzky voči predávajúcemu, môže stať žalovaným? "Chatky a pozemky sme kúpili od obce Holčíkovce, ktorá nehnuteľnosti aj pozemky mala zapísané na liste vlastníctva. Splnili sme si všetky záväzky v dobrej viere a netušili sme, že sme boli uvedení do omylu. Ide o spor medzi Holčíkovcami a štátnym podnikom v likvidácii, ale my sme sa dostali do pozície žalovaných," povedala nám jedna z majiteliek chát Emília Sekelová z Prešova.
Stalo sa tak po dlhodobom súdnom spore na rôznych úrovniach, pričom Najvyšší súd SR v roku 1995 zrušil rozsudok Krajského súdu v Košiciach a vec vrátil na nové prejednanie. Podstata sporu je v tom, že rekreačnú oblasť Poľany obec získala do majetku podľa zákona 138/91 Zb. z.
Ako nám potvrdil právny zástupca obce Holčíkovce Bartolomej Kaščák, k vyznačeniu tohto vlastníctva sa vyhotovovali delimitačné protokoly pre zápis do katastra. Pôvodný spor bol teda o tom, aby Reštaurácie podpísali protokol o odovzdaní vecí, ktoré obec v tom čase už užívala. Krajský súd v Košiciach tejto žalobe vyhovel. Na základe rozsudku bol vykonaný zápis do katastra v prospech obce. "Tento stav trvá dodnes a obec medzičasom časť chatiek odpredala. V novom konaní krajský súd potvrdil zamietajúci rozsudok okresného súdu a v rozsudku niet výroku o tom, kto je vlastníkom chatiek. Spor sa viedol len o podpísanie delimitačnej listiny," uviedol advokát B. Kaščák. Dodal, že obec Holčíkovce nárok Reštaurácií š. p. v likvidácii neuznáva a súdu navrhuje žalobu zamietnuť. Bráni sa tým, že majetok zo zákona prešiel do vlastníctva obce a kúpne zmluvy boli právoplatne uzavreté.
Faktom tiež je, že sporné nehnuteľnosti sú aj naďalej zapísané na liste vlastníctva obce Holčíkovce a vlastníkov chát a práve o ich platnosti, alebo neplatnosti má rozhodnúť Okresný súd vo Vranove nad Topľou.
Samozrejme, nepoznáme všetky podrobnosti pozadia právnych vzťahov medzi obcou Holčíkovce a Reštauráciami š. p., ale vychádzajúc z predpokladu, že tento súd rozhodne v neprospech žalovaných, keďže vlastníctvo sa na Slovensku nepremlčuje, dostanú sa do nezávideniahodnej situácie. "Tento súd asi bude trvať dlho. Môže sa stať, že prehráme a ak chaty budeme chcieť užívať, budeme si ich musieť kúpiť znova. Nevieme, za akú cenu, nevieme, či niekto zohľadní, koľko sme investovali a u koho si môžeme vymáhať náhradu strát. Ak by to hypoteticky boli Holčíkovce, pri ich finančnej situácii by to trvalo ďalšie roky," vysvetlila nám s istou dávkou ľútosti aj rozhorčenia v hlase. Ako sme sa dozvedeli, mnohí do rekonštrukcie chát investovali dosť peňazí, niektorí si ich upravili tak, aby ich mohli obývať aj celoročne. Stav, aký nastal je teda voči týmto ľuďom minimálne nekorektný.
Na druhej strane je otázne, čo by sa s opustenými chatami za sedem rokov stalo. Keďže sa o ne nikto nestaral je pravdepodobné, ako to už na Slovensku býva, že by už neboli. Prípadne by ich súčasná hodnota predstavovala smiešnu sumu. Veď obec nemala na údržbu drevených chát a podnik v likvidácii, tiež nie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.