od 1. apríla a spôsobil trmu-vrmu takmer všade, kde len mohol. No a nevyhli sa mu ani naše školy. Už aj tak kritizovaný zákon pripustil "nabúranie" zvonenia na SPŠ Hutníckej a Gymnázia sídliacich na Alejovej 1 a možno i v iných školách. Vedenie školy to víta bez pochýb s minimálnym nadšením. Koniec koncov, stresujú sa rovnako profesori ako žiaci. Prečo sa zvonenie na "alejke" menilo? Odpovedal pán riaditeľ Ing. Ladislav Makoó CSc.: "Nakoľko nový Zákonník práce s platnosťou od 1. apríla hovorí, že po štyroch hodinách pracovnej doby by sa mala poskytnúť polhodinová pauza na oddych a jedlo, boli sme nútení zvonenie upraviť."
A to nasledovným spôsobom: po prvej a po štvrtej hodine sa pôvodná 10 minútová prestávka skrátila na 5 (!!!) a získaných 10 minút bolo pridaných k veľkej prestávke, ktorá má teraz pol hodiny. Riaditeľstvo školy vyučovanie predĺžiť nechcelo, a tak boli nútení voliť doslova menšie zlo, keď pristúpili k "zoštíhleniu" prestávok. Reakcie žiakov na zmenu zvonenia sa niesli v rozhorčení nad malými prestávkami.
Na Gymnáziu Poštová si nad týmto problémom hlavu nelámu, lebo podľa riaditeľa školy RNDr. Mariána Ružičku sa zákon ešte 1. apríla novelizoval. Tam sa od prestávky po 4 hodinách pracovnej doby "určite" upustilo...
Na Základných školách (ZŠ) Lechkého, Čordákovej i Starozagorskej všetci traja riaditelia svorne tvrdia, že uvedenie zákona do praxe je neuskutočniteľné. Nemôžu z ničoho nič prerušiť vyučovanie preto, že podľa zákona musia mať učitelia pauzu a vyhnať deti na dvor, pretože v škole na nich nemá, kto dávať pozor - keďže učitelia majú pauzu. Niekto predsa dozor na chodbe mať musí (i keď na každej škole to nie je pravidlom), takže niekomu by pauza na oddych a jedenie predsa len ušla. Ako možné riešenie pripúšťajú predĺženie veľkej prestávky, ale na úkor toho, že žiaci si v triedach odsedia o 10 minút viac, čo by podľa riaditeľov nebolo optimálne, lebo rodičia. I samotní žiaci by mohli protestovať a k tomuto kroku by pristúpili s nevôľou.
Na Lechkého ulici sa riaditeľ RNDr. Igor Šafran domnieva, že zákon neporušujú, lebo bol novelizovaný a tá novela spočíva v tom, že zamestnávateľ musí zamestnancom poskytnúť po 6 hodinovej prevádzke pol hodinu voľna a toto dodržiavajú.
Riaditeľka ZŠ Čordákovej Mgr. Mária Vooková má podobný názor ako riaditeľ Šafran.
Máme teda niekoľko rôznych variánt vysvetlenia litery zákona a jeho novely. A ako čerešničku na torte vám povieme, aké boli reakcie dvoch rozdielnych právnikov na tento 'humbug', ktorý zákon spôsobil. Keďže ani jeden si neprial byť menovaný, pokúsime sa o zhrnutie. Ani v tom,že zákon bol novelizovaný sa právnici nezhodujú. Ani oni nám nepodali rovnaké vyjadrenia. Podľa jedného ide o novelu, ktorá hovorí, že z pôvodných 4 hodín pracovného času s následnou prestávkou, došlo k zmene na možnosť, že zamestnávateľ môže dať pauzu aj po 4,5 hodinách práce.
Druhý variant znel, že zákonník platný do 31. marca hovorí o 5 hodinách pracovného času a po nich povinnosť zamestnávateľa poskytnúť minimálne 30 minútovú prestávku na oddych a jedlo. Nový Zákonník práce platný od 1. apríla tohto roku upravuje hranicu z 5 hodín na 4 hodiny, po ktorých má nasledovať zákonom stanovená minimálne polhodinová prestávka. Tú zamestnávateľ skrátiť nemôže. Môže ju predĺžiť a aj to len po dohode s príslušným odborovým zväzom a zamestnancom.
Ako vidieť, ani odborníci, ktorí sa touto problematikou zaoberajú, sa na všetkom nezhodli. Azda len na tom, čo je potrebné. Zákonom stanovená doba prestávky na oddych a jedenie minimálne 30 minút po 4 respektíve 4,5 hodinách nepretržitej práce. Ostáva už iba na jednotlivých školách, či stratu 10 minút na veľkej prestávke vykompenzujú predĺžením vyučovacieho procesu alebo skrátia malé prestávky. V každom prípade na školách, ktoré som navštívil, sa riaditelia zhodujú, že zákon je nedopracovaný a ide o nezmysel. Tým sa školy jednoznačne dostali na "pole neorané", lebo každý si právnu normu vysvetlil po svojom. Právnici však tvrdia opak. Podľa nich zákon nie je problémový, len učitelia majú ťažkosti s prispôsobením sa. Alebo to je ďalšia právna diera na Slovensku?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.