pocity. Niektorí ich obdivujú, iní zas odsudzujú. Na Slovensko prenikli približne v pred ôsmimi rokmi a odvtedy proti sebe "bojujú" dve nezmieriteľné skupiny strážcovia verejného poriadku, teda policajti a autori týchto kresieb writeri. Tŕňom v oku policajtov i verejnosti sú predovšetkým škody, ktoré vyznávači graffitov spôsobujú na verejných budovách, železničných vagónoch, či kultúrnych pamiatkach. "Záleží od výšky škody, či ide z ich strany o priestupok, alebo o trestný čin," uviedol na margo veci náčelník Mestskej polície v Poprade, Štefan Kolcún. Iného názoru je ale jeden z najznámejších a najaktívnejších popradských writerov pod prezývkou "Besa". Ten sa vinný rozhodne necíti. Podľa neho writery nie sú zločinci, ale umelci. "Ak je umenie zločin, nech nám Boh všetkým odpustí," konštatuje Besa.
Obe strany sa však vzácne zhodli v tom, že je nemožné graffiti úplne odstrániť. "Je to nereálne, môžeme ich iba ak eliminovať. Malé podpisy na stenách trvajú len niekoľko sekúnd. Je dosť obtiažne chytiť ich pri čine, aj keď to niekto nahlási. Pri svojej činnosti používajú mobily a hliadky, ktoré dávajú pozor," uvádza náčelník Mestskej polície. "Jediným spôsobom, ako sa dajú graffiti odstrániť, je legalizovať ich," tvrdí Besa a zároveň dodáva: "Je to ako adrenalínový šport, ohromné dobrodružstvo, súboj medzi nami a policajtmi. To je na graffiti to najvzrušujúcejšie, to je to, čo ma na tom najviac láka a priťahuje. Strach z možného prichytenia ma poháňa ešte viac."
Legálne steny tiež nie sú riešením pre mesto by boli veľmi nákladné a aj tak by sa striekalo ilegálne. Mesto by prirodzene chcelo, aby sa striekalo iba tam a nikde inde, a to zase nevyhovuje writerom. Pomocou pravidelných policajných hliadok a kamerových systémov sa polícii podarilo vytlačiť graffiti z centra mesta do okrajových častí. Polícii v podstate neprekáža, ak writeri pomaľujú sivé plochy, garáže, podchody. Vždy na to však treba súhlas vlastníka. "Je rozdiel, ak niekto pomaľuje nejakú sivú plochu na okraji mesta, ako keď má tú drzosť, že nastrieka čerstvo namaľovanú fasádu v centre, prípadne historické pamiatky," konštatuje Štefan Kolcún.
Od tohto tvrdenia sa ale Besa dištancuje: "Writeri, ktorí naozaj pochopili podstatu tohto umenia, nikdy nestriekajú historické pamiatky tie majú sami o sebe umeleckú hodnotu. My sa len snažíme oživiť tú sivú betónovú džungľu, v ktorej sme nútení žiť. Striekame len to, čo sa nám nepáči."
A čo graffiti a drogy? "Áno, máme skúsenosti s tým, že títo "umelci" sú často náchylní na požívanie marihuany, alkoholu, barbiturátov. Pod vplyvom týchto látok vzrastá odvaha a drzosť. Tiež boli zaznamenané nejaké prípady krádeží," povedal nám Štefan Kolcún. "Sú ľudia, ktorí nerobia graffiti, a predsa kradnú a drogujú. Writeri, ktorí to berú vážne, to robia kvôli umeniu a nepotrebujú k tomu drogy," oponuje Besa.
Značne odlišný je aj ich postoj k striekaniu železničných vagónov. V Čechách vyšiel nedávno zákon, ktorý umožňuje poslať autorov graffiti na vlakoch do väzenia až na osem rokov. "Možno by to pomohlo aj u nás a malo by to odstrašujúci účinok. Potom by si rozmysleli, či by to robili naďalej," vyjadruje svoj názor Štefan Kolcún. Úplne opačného názoru je ale Besa: "Je to neprimerané. Za úmyselnú vraždu je trestná sadzba 15 rokov a za neúmyselnú 3 roky. 8 rokov je naozaj veľa." Maľovanie na vlaky, je okrem toho pre writerov osobitou kategóriou. "Keď nastriekam vlak, tak to vidí celé Slovensko. Reprezentujem sám seba aj svoju crew (skupina writerov - pozn. red.). Ľudia to vidia a získavam rešpekt," vysvetľuje Besa.
Maľovanie graffitov je ale značne finančne náročné. Postriekanie plochy veľkosti 4 x 2 metre vyjde asi na dve tisícky korún. "Niekedy si kladiem otázku, či to všetko nie je zbytočné, veď s tým mám len veľa problémov. Odpoveď mi vždy dá jeden jediný pohľad na novo urobenú maľbu. Je to absolútna extáza. Je to moja droga," odpovedá Besa a dodáva, že vie pochopiť ľudí, ktorí ho odsudzujú. Nikto ho však vraj nemôže pochopiť, kým nezažije ten pocit, keď je pod novovytvoreným dielom jeho meno. Náčelník popradskej mestskej polície si však, že medzi túžbou po sebarealizácii a poškodzovaním cudzieho majetku treba vidieť značný rozdiel.
Autor: Tomáš KUBICA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.