školy (ZŠ) Štefánikova, nachádzajúcej sa na Zimnej ulici v Spišskej Belej.
Rozhodnutie odborníkov z oblasti statiky vychádzalo zo skutočnosti, že v školskej budove sa začali prepadávať stropy a podlahy. "O zlom stave školy sa všeobecne vedelo. Prostriedky na jej údržbu, či rekonštrukciu nám však neboli poskytnuté a preto budova schátrala do takého štádia, že ďalší vyučovací proces v jej priestoroch začal byť nebezpečný pre našich žiakov i pedagógov. Jednoducho sa báli. A niet sa čomu čudovať, veď do tejto školskej budovy sa od krachu socializmu neinvestovala ani koruna," povedal nám pred rokom jej súčasný riaditeľ ZŠ Štefánikova Mgr. Stanislav Pitoniak.
Odbor školstva mládeže a telesnej kultúry Okresného úradu (OŠMaTK OÚ) v Kežmarku teda začal konať okamžite a všetky triedy nechal neodkladne presťahovať do náhradných priestorov. Toto riešenie sa však ukazovalo ako dočasné, pričom pred kompetentnými stálo rozhodnutie o tom, či bude rozumnejšie školu opravovať, alebo zabezpečiť vyučovanie v inej budove. Vtedajší rozptyl predpokladaných nákladov na opravu, ktoré mali predstavovať od 500 tisíc do dvoch miliónov korún, štátnych úradníkov dosť zneisťovali a preto sa priklonili k druhej alternatíve. "Zhruba 140 žiakov, dochádza do Spišskej Belej z obce Podhorany. Pre obe strany, bude oveľa výhodnejšie ak pre nich zabezpečíme vyučovanie v obci. Im odpadne starosť s dopravou a deti zo Spišskej Belej a okolia už nebude problém kapacitne rozmiestniť do škôl, ktoré sú v meste," povedal nám pred rokom o možnosti vyriešiť problém vedúci OŠMaTK OÚ v Kežmarku Ľ. Mačko. Zároveň dodal, že s Krajským úradom v Prešove už prebiehajú rokovania o poskytnutí približne 670 tisíc korún potrebných na odkúpenie jednej z budov Štátneho majetku v Podhoranoch, ktorá bude prestavaná na školu. "Prešiel rok a nevyriešilo sa nič. Je to všetko na mŕtvom bode, nepohli sme sa ani o piaď," zhodnotil rezignovane ročné úsilie štátu o vysporiadanie problému belanskej školy S. Pitoniak.
Ako dodal ďalej, v súčasnosti je to dokonca ešte horšie. Riešenie sa nenašlo a inventár s vysťahovanej budovy len prekáža v chode školy. "Daný stav výrazne vplýva na vyučovanie. Už vtedajší nedostatok priestoru na vyučovanie sa ešte zhoršil. Triedy sme museli urobiť aj so šatní, či kuchynky. Je to nedôstojné," opisuje súčasný stav riaditeľ školy. Ten samozrejme neteší ani Ľubomíra Mačka, no ako sám priznáva, plán riešenia zlyhal. "Objekt v Podhoranoch, ktorý sme chceli kúpiť, prevzal v celku iný majiteľ. Vyčlenených 700 tisíc reálne máme a stále sme v kontakte s Krajským úradom. Ostáva nám však dohodnúť sa s novým majiteľom, aby nám spomenutú budovu odstúpil," tvrdí šéf rezortu školstva Kežmarského okresu. Riaditeľ dotknutej školy však tvrdí, že z neho i ďalších pracovníkov zariadenia, optimizmus z rýchleho vyriešenia problému, dávno vyprchal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.