patriacemu spoločnosti Želba, a.s., Spišská Nová Ves. Premiér uviedol, že situáciu baníkov pozná a koncom marca sa s manažmentom Želby stretol.
Problém vníma tak, že okrem spomínaných starostí spoločnosti, sú ohrozené aj doterajšie odbytiská peliet z Nižnej Slanej. U.S.Steel, Košice, je strategickým odberateľom vysokopecných vsádzok zo Sideritu a vlani odoberal až 80 percent nižnoslanskej produkcie. Predseda vlády vie aj o tom, že americký vlastník hutníckej časti košických VSŽ si našiel iné, alternatívne zdroje, ktoré sú podstatne lacnejšie. "Moje informácie hovoria, že sú pripravené peniaze na modernizáciu výroby v Nižnej Slanej tak, aby produkcia bola lacnejšia a konkurencieschopnejšia. Medzitým však ktosi na túto inštitúciu uvalil konkurz a podľa zákona nie je možné udeliť štátnu pomoc firme, ktorá je v konkurze. V prvom rade je potrebné usporiadať základné veci, aby rada veriteľov rozhodla, čo chce. Či konkurz, alebo modernizáciu. V prípade, že to bude právne čisté, sme pripravený zasiahnuť," uviedol M. Dzurinda.
Premiér ďalej povedal, že si uvedomuje nepríjemnú sociálnu situáciu v regióne, a preto bude s prezidentom U.S.Steel Johnom H. Goodishom rokovať. "Ja však nemôžem diktovať ceny. Je prirodzenejšie kupovať lacnejšie ako drahšie. Chcem sa však pokúsiť pri rokovaní s pánom Goodishom o to, aby si baníci mohli tradičné odbytiská naďalej udržať," uviedol predseda vlády, ktorý podľa vlastných slov chápe snahu manažmentu znížiť cenu a ísť cestou znižovania nákladov. "Bez vyčistenia majetkových pomerov a bez zásadnejších investícií i odvážnejšieho reštrukturalizačného programu to nepôjde. To je však úloha manažmentu a majiteľov tejto inštitúcie," podotkol.
Na otázku, že nedávno sa počas návštevy v Nižnej Slanej prezident KOZ Ivan Saktor odvolával na memorandum predaja VSŽ Američanom v tom, že U.S.Steel bude spolupracovať s domácimi firmami, ktoré sa podieľajú na ich výrobe, M. Dzurinda odvetil: "Pán Saktor by mal hovoriť do vecí, ktorým rozumie. Memorandum bolo široko publikované, sú tam konkrétne záväzky, ale nech si pán Saktor nevymýšľa."
V súčasnosti má Siderit priškrtené ventily zemného plynu, obmedzené dodávky elektrickej energie, preto v Nižnej Slanej už začiatkom marca odstavili ťažbu i výrobu. Nad materskou firmou Želba visí hrozba konkurzu a zamestnanci Sideritu sú nútení čerpať dovolenku, ale poberať iba 60 percent mzdy.
Autor: pk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.