pritom vystavíte istému riziku.
Nazvime ho chorobou súčasnej periodickej tlače, ktorá sa prejavuje devalváciou pôvodného významu novín. Namiesto toho, aby ste sa prostredníctvom tlačených médií dozvedeli, čo podstatné sa za posledných dvadsaťštyri hodín udialo, do rúk sa vám dostane zmes inzerátov, bulvárnych správ a nepodstatných zaujímavostí, ktoré pre vás prakticky nemajú žiadnu informačnú hodnotu. (Samozrejme, tak ako všade, aj tu existujú výnimky.)
Jedným z tých, ktorý sa pod súčasný výzor novín významne podpísal, je lord Northcliff, ktorý koncom devätnásteho storočia spôsobil v tlači revolúciu. Ako prvý prišiel na myšlienku, že noviny môžu byť ziskové aj vtedy, keď sa predávajú za nižšiu cenu, než sú ich výrobné náklady a to za predpokladu, že sa inzercii prisúdi celkom nová úloha (do tej doby totiž nebola otázkou prežitia, či neprežitia novín).
Po tomto "objave" sa inzercia stala neodmysliteľnou súčasťou všetkých novín. A o sto rokov neskôr sa čitatelia už len bezbranne pozerajú na to, ako sa pôvodný význam novín stráca v záplave reklám. Došlo to tak ďaleko, že súčasnú situáciu v amerických periodikách ktosi opísal nasledovne: novinárske prejavy slúžia už len na to, aby vypĺňali prázdne miesta medzi inzerátmi.
Noviny sú dôležité, pretože dokážu spojiť inzerenta s masou spotrebiteľov. Čím väčšia a pestrejšia je táto masa, tým väčší záujem majú predajcovia o inzerciu, čo samozrejme zvyšuje zisky na oboch stranách. Nič nové pod slnkom. Opäť ide "len" o peniaze. Čo sa druhej strany mince týka (reč je o pikantných až bulvárnych správach a správičkách bohato ilustrovaných fotografiami narúšajúcimi súkromie celebrít a pod.), je to presne to, o čo majú čitatelia najväčší záujem. Dnes už málokto vie, že takéto správičky neboli súčasťou novín odjakživa. Takisto boli vynálezom revolucionára lorda Northcliffa, ktorý povýšil kuriozitu na vrchol novinárskeho umenia.
Preto si dnes zbytočne budeme zaťažovať hlavu tým, prečo nie sú noviny "serióznejšie". Ich prispôsobovanie sa masám začalo pred viac ako sto rokmi a neustály vývoj smerom ku komercii je dôkazom toho, že nám tento stav vlastne vyhovuje. Zo všetkého, čo tu bolo popísané, napokon najhoršie vyšiel sám Northcliff, ktorý sa svojimi novátorskými myšlienkami snažil dať periodickej tlači nový rozmer. Až na to, že jeho nasledovníci sa inšpirovali najmä jeho podnikateľským duchom, zatiaľ čo na toho novinárskeho začali zabúdať.
Lucia Gallíková
(V článku boli použité fakty z Dejín svetového novinárstva I.)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.