aj v tomto roku. V dňoch od 23. marca až takmer do konca mesiaca sme boli svedkami chladných dní. Práve v tom období kvitli drienky.
Táto okrasná a úžitková drevina je medzi záhradkármi a včelármi málo známa. Drienka (Conus mas) rastie ako ker alebo malý strom do výšky 3 4 metrov i viac. Preto ju možno pestovať aj ako živý plot.
Vyskytuje sa na okraji listnatých lesov a v krovinách ako divo rastúca drevina a obľubuje stráne s juhovýchodnou a juhozápadnou expozíciou. Pretože má rada neutrálne a kamenisté pôdy, vyhľadáva aj lokality s vápencovým, štrkovým a zásaditým podkladom. Vydrží i extrémne sucho a preto zaujíma aj polohy , kde iné stromy rásť nebudú. Je veľmi odolná proti mrazom, škodcom i chorobám. V našom zemplínskom regióne sú známe lokality s jej výskytom v okolí Vihorlatu, na vápencových svahoch Krivoštianky a v okolí brekovského hradu. Pre jej zriedkavý výskyt je zákonom chránená.
V ostatnom období zásluhou šľachtenia dvoch odrôd Devín a Titus, sa pomaly dostáva aj do našich záhradiek. Dobré výsledky v dopestovaní väčších plodov docielime u divorastúcej drienky rezom a výživou.
Plody drienky sú podlhovasté, kôstkovice rubínovočervenej až filalovej farby. Majú pevnú dužinu s aromatickou príchuťou s bohatým obsahom vitamínu C. Má ho až vyše 200 miligramov v jedlom podiele plodu. V minulosti drevo drienky využívali ľudia na výrobu porísk a bičov.
Anton Jacina, Brekov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.