stáva v rukách štátu neudržateľnou. Najlepším riešením by bolo ich predať, a tým zabezpečiť zachovanie kultúrneho dedičstva nemnohých kaštieľov, kúrií a hradov.
Podľa uvedeného zoznamu k nim patrí markušovský kaštieľ s kúriou a okrem mnohých iných i kaštieľ slúžiaci Reedukačnému domovu pre mládež v Spišskom Hrhove v okrese Levoča. Jeho história hovorí, že bol v druhej polovici 19. storočia, počas vlastníctva rodu Csákyovcov, prestavaný podľa vzoru francúzskeho pseudobarokového slohu. Od šesťdesiatych rokov slúži potrebám spomínaného reedukačného domova. A práve toto správcovstvo je pre jeho predaj "kameňom úrazu". Už v roku 2000 bol vyňatý zo spomínaného zoznamu pamiatok. Dôvodom bola podmienka diktujúca v prípade jeho predaja nájsť pre domov náhradné, účelovo zariadené priestory. I preto oň doteraz žiaden potenciálny kupec neprejavil vážnejší záujem, takže i naďalej patrí do vlastníctva štátu. Ďalšou prekážkou je i jeho vysoká predajná cena, ktorá zahŕňa vyše 17-hektárový park. Na otázku Spišského denníka, v akom peňažnom horizonte sa pohybuje, nevedeli odpovedať ani pracovníci Pamiatkového ústavu.
Nedávno sa však rozšírila správa, ktorá by znamenala zmenu vlastníckych vzťahov kaštieľa. Hovorila totiž o prípadnom záujemcovi z poslaneckých radov. "Nuž, je to vynikajúci vtip. Absolútne neplánujem kúpu žiadneho kaštieľa. Načo by mi bol?", odpovedal Gustáv Krajči, poslanec NR SR za HZDS, na otázku Spišského denníka, či práve on nie je potenciálnym kupcom. Zároveň dodal, že podobné správy vidí ako demagogické. Ich šírenie podmienil blížiacimi sa voľbami.
Podobne nám odpovedal i bývalý poslanec NR SR za SDĽ, Ľubomír Andrassy. "Nikdy som nemal záujem o žiadnu takúto kúpu a ani sa to nezmenilo. Ani nedisponujem potrebnými finančnými prostriedkami. Iba keby som k niečomu prišiel v dedičskom konaní po mojich predkoch z rodu Andrássyovcov", vyjadril sa Ľ. Andrassy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.