cintoríne sa pasú kozy. Nie sú biele. Srsť im hrá do červena, rovnako ako perie husí... Vyjdete na lúku pri cintoríne v bielych botaskách a vrátite sa v červených. Aj náhrobné kamene sú biele len vtedy, keď ich ženy poriadne vyumývajú. Scenériu mesačnej krajiny pochopí len ten, kto uvidel...
V obci je výskyt nádorových ochorení nad celoslovenským priemerom
Do obce hneď za Košicami, ktorá priamo susedí s U. S. Steelom Košice (USSK), nás pozvali zúfalí občania. Nevedia už, čo si počať. Niektorí by sa aj hneď odsťahovali, ale kto by kúpil dom v tejto lokalite? "Toto každé ráno zametáme zo schodov," ukazuje nám mladý muž obálku s červeným pieskom. "Prádlo nemôžeme sušiť vonku ani v lete. Okná nemôžeme otvoriť, nábytok aby sme utierali každý deň," pridali sa susedky. "Pred niekoľkými rokmi sme utekali pred plynom, vtedy, viete, keď to tých jedenásť ľudí zomrelo. Toto svinstvo tu máme pre zmenu každý deň," dodáva ďalšia susedka. Rukou ukazuje na haldu červeného piesku, ktorú vietor rozfúkava na dedinu. Z komína za haldou sa valí dym červený. "Mali sme tu stromy, ktoré aspoň trochu chránili domy pred tým pieskom. Už nie sú, ktosi ich vyťal. Hej, nasadili stromčeky, ale kým z nich budú stromy, potrvá to roky."
Ľudia z dediny sa rozhodli pre petíciu. Podpíše ju celá dedina? "Asi hej, hoci veľa ľudí od nás robí v U. S. Steele a tak sa možno niektorí budú báť podpísať, že prídu o robotu," poznamenal jeden z mužov.
Veľká Ida žije so železiarňami po boku roky. Situácia však dospela do neudržateľnosti v posledných mesiacoch, keď ktosi vyrúbal stromy, to posledné, čo ich chránilo. Obrovská halda sa rozťahuje smerom k dedine, od domov ju delí už len niekoľko desiatok metrov. Nízky plot nič nerieši.
Starosta obce František Šnír nám ukazuje šanón označený tromi písmenami S.O.S. Má v ňom dokumentáciu k tomuto prípadu, ktorý inak pomenovať nevie. "Ten červený prach vidieť všade. Len nikto nevidí to, čo je v našich telách... V našej obci výskyt nádorových ochorení presiahol celoslovenský priemer. Máme zvýšený počet ochorení dýchacích ciest, kožných ochorení, zlé krvné obrazy. Rovnako tak bol zistený zvýšený výskyt vypadávania vlasov a to aj u žien, najmä z rómskej osady. Tá je hneď vedľa skládky a kým ľudia z dediny sa chránia aspoň dverami a oknami, ľudia z osady sú vplyvom prostredia vystavovaní prakticky stále," hovorí starosta.
Dodal, že na krajskom úrade síce vypracovali monitorovací systém pre areál železiarní, zariadenie je však umiestnené uprostred areálu a tak jeho hodnoty nemusia ani zďaleka zodpovedať skutočnosti, ktorú zažívajú vo Veľkej Ide. Skládka je totiž na samom kraji areálu.
Už za socializmu mali Veľkoiďania zákaz jesť ovocie a zeleninu zo svojich záhrad
Za socializmu hygienik pravidelne vo Veľkej Ide vykonával rozbory. Teraz musia za túto službu v obci platiť. Už za bývalého režimu zakázali domácim jesť zeleninu a ovocie zo záhrad, mali príkaz nepolievať dažďovou vodou. V roku 1993 si Veľkoiďania mysleli, že konečne sa začne ich problém riešiť, pretože svetlo sveta uzrel zákon, ktorý okrem iného určuje ekologicky silne narušené lokality. Patrí medzi ne aj Veľká Ida. Spomínaný zákon hovorí, že takýmto lokalitám sa má venovať zvýšená starostlivosť. Už však nehovorí nič o tom, kto ju má venovať a tak ju pre istotu obci nevenuje nikto hovorí starosta. Vzápätí dodáva až na inšpektorát ochrany ovzdušia. "Ich vedúci tu bol minulú sobotu a strávil v obci pol dňa."
"Najväčším problémom je, že sa tam vyrúbal ten les, ktorý tvoril určitú ochrannú zónu," hovorí vedúci Inšpektorátu ochrany ovzdušia Slovenskej inšpekcie životného prostredia Ing. Marián Volovár. "Les bol súčasťou hygienického ochranného pásma. Starosta si myslí, že stromy dal vyrúbať U. S. Steel. Nám však bolo oznámené, keď sme sa o to zaujímali, že U. S. Steel dal v súvislosti s výrubom asi 80 stromov na políciu podnet na neznámeho páchateľa. Vyzerá to, že zlikvidovaných bolo viacej stromov. Je pravdou, že U. S. Steel už dal vysadiť množstvo malých stromčekov na tomto území, kým však začnú plniť svoju ochrannú funkciu, to potrvá ešte dlhé roky. Bol som sa prejsť po tej lúke a faktom je, že je plná prachu. Ťažko povedať, koľko je toho zo skládky, lebo posledné veterné smršte mohli do tejto lokality zaviať aj iné druhy prachov. "
U. S. Steel nedodržal zmluvu s firmou Heckett MultiServ
Je nevyhnutné prijať okamžité opatrenia. "Budeme rokovať so spoločnosťou U. S. Steel. Treba, aby sa okolo haldy postavil vyšší plot, alebo aby sa halda prikryla trávonosnou fóliou," predpokladá Ing. Volovár.
Inšpektorát bude musieť vstúpiť do rokovania aj so spoločnosťou Heckett MultiServ Slovensko, pretože je to práve ona, ktorá na haldu vozí onen zlovestný červený piesok. Táto firma totiž pre U. S. Steel zabezpečuje spracovanie druhotných surovín. Firma má manipulovací priestor na starej skládke, ktorá bola uzavretá v roku 2000. Prachy na nej uložené nemajú optimálne zloženie kovov. Heckett MultiServ teda momentálne pracuje a zaváža skládku pri Veľkej Ide, kde umiestňuje prebytky. Podľa inšpektorátu bolo na skládku vyvezených asi 5400 ton prachu. "Je potrebné, aby sa čím skôr tento prach spracoval s tým, že firma si bude musieť na skládke umiestniť nejaké oplotenie. Je zrejmé, že Heckett MultiServ prekročil svoje kompetencie nad rámec projektu. Mal požiadať o súhlas. Z nášho pohľadu došlo k porušeniu zákona o ovzduší," vyhlásil vedúci inšpektorátu.
O vyjadrenie k problému sme požiadali generálneho riaditeľa a konateľa Heckett MultiServ Slovakia Ing. Ľubomíra Vemeho. "Máme uzavretú zmluvu s U. S. Steel Košice na spracovanie druhotných surovín. Oni dodajú určité množstvo piesku a my ho spracujeme na brikety a pelety. V zmluve je uvedené, že od nás spätne U. S. Steel všetko po spracovaní odoberie. Je to ich materiál, my ho len zhodnocujeme. Keď od nás všetko neodoberú, vznikajú nám prebytky, ktoré musíme niekde umiestniť. Je na spoločnosti U. S. Steel, aby buď odobrali od nás celú produkciu, alebo nám zabezpečili skládku, na ktorú budeme materiál umiestňovať."
Predpokladáme, že celý systém škrípe možno aj preto, lebo po dlhom období začali v železiarňach naplno fungovať všetky tri vysoké pece. Doháňa sa sklz vo výrobe vytvorený odstávkou na prelome rokov a problémami pri spúšťaní pecí.
Ako chce U. S. Steel vzniknutú situáciu riešiť? "Počkáme si na doporučenia inšpektorátu ochrany ovzdušia. Urobíme všetko pre to, aby ak sa stala chyba, aby sa zjednala aj jej náprava. Zosúladíme stav s príslušnými legislatívnymi normami, ak tomu tak v súčasnosti nie je," uistil nás hovorca USSK Jozef Marko.
Inšpektorát bude sledovať plnenie navrhnutých opatrení ako vo vzťahu k USSK, tak aj ku Heckett MultiServ. K zlepšeniu situácie by malo prispieť aj vybudovanie meracieho stanovišťa vo Veľkej Ide pri cintoríne, čím bol poverený hydrometeorologický ústav. Na základe zistení inšpektorátu, ktorý sa riadi zákonom o správnom konaní, si občania nemôžu nárokovať náhradu škôd, ktoré im v dôsledku tejto situácie vznikli. Môžu si však tento nárok uplatniť riadne súdnou cestou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.