ale drábky a zúbky už vedia použiť.
"Mali by ste vidieť, ako to u nás vyzerá, čo všetko už zničili. Pôvodne sme mali na chodbe biely koberec. Ten tam už nieje. Taktiež nám zo stien povytrhávali skrinky na zástrčky. Ruže v záhrade ani vinič už tiež nemáme," povedali nám manželia Marta a Ivan Zmudovcí aj ich syn Vladimír, ktorí troch z pätice chovajú doma. "Staráme sa o Sindy, Yogiho a Bubu. Samica Kris a Balu sú pri matke Nadi v medvedinci. Tí su aj preto oveľa divší, ako tie naše tri."
Napriek nesporným škodám, čo medvieďatá u chovateľov napáchali, starajú sa o ne s veľkou láskou a nedajú na mackov dopustiť. "Majú tri mesiace, narodili sa 6. januára a kŕmime ich každé 4 hodiny aj v noci. Pravidelne si nastavujeme budík každé 2 hodiny, aby sme stihli všetko pripraviť." Mackovia zatiaľ pijú z fľaše, ale ich súrodenci pri mame už začínajú jesť z misky.
Ako nám prezradila Marta Zmudová, na malých chlpáčov si zvykol aj ich pes rotvajler. "Má síce len osem mesiacov, ale považuje ich za svoje šteniatka. Stráži ich, môžu po ňom liezť a hrýzť ho, všetko im dovolí. Je ku ním maximálne trpezlivý."
Chlpatá pätica si svoju premiéru načasovala ako celebrity. Najprv v amfiteátri košickej ZOO vystúpili sťa predskokani dievčatká z tanečnej skupiny Bodka a až potom z veľkou slávou ošetrovatelia na pódium doniesli hlavné hviezdy dňa. Tie so suverenitou vlastnou len superstar si okamžite získali pozornosť všetkých návštevníkov. Medvedie pätorčatá s uspokojením prijímali prejavy náklonnosti a spokojne mrnčali.
Na slávnosti nechýbali ani Vladimír Micenko zo Slovenského klubu rekordov v Košiciach a Ing. Pavol Papík z firmy SGS Slovakia, čiže nezávislej kontrolnej a certifikačnej komisia. "Máme také informácie, že medvedie pätorčatá sú svetovým rekordným vrhom. Tento skutok dokladujeme fotografiami, videozáznamom aj správami v médiach. Keď to všetko zosumarizujeme, zašleme dôkaz o rekorde na londýnsku adresu Guinnessovej knihy rekordov," informoval nás V. Micenko.
Podľa slov P. Papíka sa však nedá očakávať, že košické medvedie pätorčatá budú v Guinnessovej knihe rekordov zaznamenané hneď. "Guinnessová kniha rekordov vychádza raz ročne. Ak nám rekord uznajú, dostaneme o tom potvrdzujúci doklad. Ale kedy ho zaradia do knihy, to je v kompetencii samotného vydavateľa."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.