Platná právna úprava koncesionárskych poplatkov, ktoré tvoria hlavný zdroj financovania Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu, je totiž nevyhovujúca a nie je schopná zabezpečiť ich výber ani po prípadnej novele zákona, argumentuje minister.
Hoci sa Kňažko prikláňa k zrušeniu koncesionárskych poplatkov, na rokovanie vlády, ktoré sa uskutoční v stredu, predkladá ešte dva modely financovania Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu.
Prvý hovorí o potrebe prijatia nového zákona o rozhlasových a televíznych poplatkoch. Platba by sa potom odvodzovala od držby prijímača, v prípade fyzických osôb by bola viazaná na domácnosť. Novým vymedzením okruhu povinných osôb by sa zrušil okruh oslobodených osôb, čím by sa zvýšil počet platiacich domácností o 300-tisíc domácností. Tento variant však podľa Kňažka neodstráni právne prekážky možnosti kontroly a následnej vymožiteľnosti poplatkov a sankcií u fyzických osôb.
Druhý model financovania STV a SRo je založený na báze platenia rozhlasových poplatkov a televíznych poplatkov, ktoré budú na základe osobitného zákona povinné platiť všetky fyzické osoby, s výnimkou nezaopatrených detí a zdravotne ťažko postihnutých občanov. Počet poplatníkov by v takom prípade dosiahol 3,5 milióna fyzických osôb. Tento model predpokladá vypracovanie nového zákona o poplatkoch, pričom spôsob výberu si budú môcť verejnoprávne médiá určovať sami.
Kňažko ale preferuje už v úvode spomínaný tretí variant. Ak vláda odporučí ním navrhovaný model, vyrieši sa tak aj eticko-právny problém výberu koncesionárskych poplatkov na území, kde nie je možný príjem televízneho alebo rozhlasového signálu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.