tajomníka OSN Kofiho Annana Brigita Schmögnerová. Exministerka financií poskytla nášmu denníku exkluzívny rozhovor priamo z nového pôsobiska.
Ako sa vám po necelom mesiaci pozdáva vaša nová práca?
- Pozdáva, no na MF SR som bola viac doma. V Ženeve sa treba naučiť pozerať na všetko očami 55 členských štátov EHK.
Ste dlhšie v robote ako predtým na ministerstve?
- O trochu menej. Pracovný deň sa mi skrátil zo 14 - 16 hodín plus soboty a nedele, na 10 - 12 hodín plus soboty alebo nedele.
Po pôsobení na ministerstve to beriete ako relax alebo to považujete za vyčerpávajúcejšiu prácu?
- Priznám sa, je to dosť náročné. Okrem iného aj preto, že je potrebné hovoriť v jednom z troch rokovacích jazykov, ktorými sú angličtina, ruština a francúzština a skákať z jednej cudzej reči na druhú. Zatiaľ to zvládam v prvých dvoch jazykoch. Prácu na ministerstve som ale mala veľmi rada a vydržala by som ju asi robiť aj ďalšie štyri roky.
Stretávate sa aj s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom?
- K. Annan zaviedol pravidelné "zasadnutia vlády", čo je stredajšia videokonferencia o 10.00 hod. newyorského času. Zúčastňujú sa jej najvyšší funkcionári rôznych organizácií OSN. Na ňom sa prerokujú zásadné strategické otázky OSN.
Bývate v hoteli alebo vám OSN zabezpečilo nejaké iné prechodné bydlisko?
- Už bývam "vo svojom", teda v prenajatom byte. Z nájomného prepočítaného na Sk by sa každému zatočila hlava.
Chystá sa za vami aj manžel alebo syn?
- Zatiaľ nie. Prvoradé je, aby syn skončil tento rok vysokú školu.
Pozreli ste si už Ženevu, poprechádzali ste sa okolo jazera, zaujalo vás niečo v meste?
- Dvakrát po hodine a pol počas Veľkej noci. V porovnaní s Parížom alebo Londýnom je Ženeva nudná. S výnimkou pre lyžiarov (švajčiarske a francúzske Alpy) a jachtárov (Ženevské jazero).
Pán Koncoš asi pred dvoma týždňami vyhlásil, že mu je ľúto, že vás neodvolal skôr. Ako sa pozeráte na tieto jeho vyjadrenia?
- Mne je zas ľúto, že sa do čela SDĽ dostal P. Koncoš. Pri našom poslednom rozhovore som mu povedala, že bude hrobárom SDĽ. Stalo sa...
Sledujete ešte politickú scénu na Slovensku?
- Sledujem a znervózňuje ma. Mnohé v štáte plynie inak, akoby bolo na jeho prospech. Znechutená som napríklad z návrhu na použitie prostriedkov z privatizácie na iné veci ako na zníženie štátneho dlhu, či na druhý pilier dôchodkového poistenia. Nepáči sa mi zvyšovanie schodku štátneho rozpočtu, odloženie podania majetkových priznaní, predaj Slovenskej plavby dunajskej a mnohé ďalšie záležitosti.
Odišli by ste zo súčasného miesta, keby vám po voľbách ponúkol budúci premiér miesto ministerky financií alebo podpredsedníčky vlády pre ekonomiku?
- Nie. Podpísala som kontrakt na dva roky a urobila som verejný záväzok, že dobrovoľne kontrakt nerozviažem.
Keby ste sa mohli zahrať na prognostičku, ako vidíte šance ľavice, príp. ľavicového bloku vo voľbách pod vedením SDA?
- Nepredpokladám, že SDA bude v týchto voľbách až taká silná, aby mohla obsadiť nejaký post vo vláde. Ale určite sa dostane do NR SR a v nasledujúcich voľbách 2006 bude alternatívou pravici.
Myslíte si, že návrh KDH a predtým DS na zníženie daňového zaťaženia na 15 percent bude mať šancu na úspech?
- Nevylučujem, že po voľbách 2002 vládu zostaví pravica, ku ktorej sa možno pridá Smer a dohodne sa na plošnom znížení priamych daní. Bude musieť zároveň rozhodnúť o jednej z troch alternatív: 1. vyrobiť vysoký schodok a ohroziť chod hospodárstva (dopad na rast úrokových sadzieb a cien, pravdepodobne na pokles kurzu a určite rast zadĺženosti štátu). 2. výpadok priamych daní nahradiť zvyšovaním nepriamych daní z DPH a spotrebných daní (dopad na ceny a na pokles reálnych príjmov), 3. radikálne znížiť výdavky na školstvo, zdravotníctvo, sociálnu sféru, kultúru, atď. a zaviesť platené školstvo, platené zdravotnícke služby a pod.
Teda podľa vás zrejme nebude dobré, aby sa v súčasnosti spomínaná norma prijala?
- Nie, štvrtá a podľa mňa najschodnejšia cesta je "dôjsť k rozumu" a počkať so znižovaním daní, pokiaľ sa zlepší ich výber a uskutoční sa "reforma výdavkov".
Bývalý majiteľ Horizontu V. Fruni sa v telefonickom rozhovore s istým podnikateľom, ktorý sme prednedávnom publikovali, vyjadril, že "štyri roky nás Schmögnerka likvidovala, každý zákon, čo bol prijatý, bol prijatý proti nám, aká pomoc vlády súkromnému podnikateľovi". Ako sa na to celé pozeráte?
- Tí, ktorí sa popálili, ma obviňujú, že som fruniovcov likvidovala málo...
Naozaj vaše ministerstvo urobilo všetko preto, aby nebankové finančné inštitúcie nemohli lákať peniaze od dôverčivých ľudí, ako to napríklad v Česku zatrhlo ich ministerstvo financií?
- České ministerstvo urobilo to isté, čo ja, poslala som trestné oznámenie na GP v lete 2001. Avšak české orgány činné v trestnom konaní na rozdiel od slovenských konali. Som rada, že aj u nás sú podnikatelia, ktorí dokážu oceniť, čo MF SR v rokoch 1999 - 2001 pozitívne urobilo. Uisťujem vás, že sú to iní podnikatelia, ako "podnikatelia" z AGW, BMG a pod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.