Dva dni po svojom zosadení vojenským prevratom sa v noci navčera miestneho času vrátil 47
Chávez pricestoval do metropoly helikoptérou z ostrova La Orchila, kde ho držala vo väzbe armáda. Pri návrat do prezidentského sídla ho sprevádzali jeho prívrženci. Triumfálny príchod vysielala v priamom prenose venezuelská televízia.
Za uplynulé tri dni sa na prezidentskom poste tejto latinskoamerickej krajiny vystriedali traja muži. K zvrhnutiu Cháveza viedlo vymenenie dovtedy profesionálneho vedenia štátnej ropnej spoločnosti. Personálnymi zmenami chcel Chávez dosadiť na vedúce posty ľudí lojálnych svojmu autoritatívnemu štýlu vládnutia. Venezuela je štvrtým najväčším exportérom ropy na svete, no 80 percent jej obyvateľstva žije pod hranicou chudoby.
V sobotu došlo v Caracase k nepokojom, počas ktorých sa Chávezovi stúpenci zmocnili aj prezidentského paláca, v dôsledku čoho rezignoval dočasný prezident Pedro Carmona. Podľa informácii starostu venezuelskej metropoly pri incidentoch zahynulo najmenej deväť ľudí a 40 ich bolo zranených.
Latinskoamerickí lídri v sobotu odsúdili vojenské zosadenie venezuelského prezidenta Huga Cháveza. Zároveň vyhlásili, že nie sú pripravení uznať novú dočasnú venezuelskú vládu.
Skupina z Ria, ktorú tvorí 19 národov vrátane Venezuely, oznámila, že "odsudzuje narušenie ústavného poriadku vo Venezuele" a požiadali o transparentné, demokratické voľby. Latinskoamerickí prezidenti na stretnutí v Kostarike vyhlásili, že pred tým, ako uznajú novú dočasnú legitímnu venezuelskú vládu vedenú obchodníkom Pedrom Carmonom a podporovanú armádou, potrebujú viac informácií.
Chávez bol nútený odstúpiť po tom, čo ho vojenskí lídri obvinili zo zodpovednosti za smrť 15 osôb počas štvrtkových masových protestov.
Autor: Caracas/San José (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.