šport nielen v okresnom meste. Lenže po pár rokoch sa karta obrátila a jeho spoločnosti sa dostali do konkurzného konania. Samotný J. Surmanek zomrel pred niekoľkými rokmi v pomerne mladom veku. Pamiatka po ňom však zostala.
V areáli bývalého Agrochemického podniku v katastri obce Nižná Jedľová v objekte, ktorý prenajímala firma Surmex, s. r. o., Svidník, zostalo vyše 1 200 ton plastového odpadu. Časť je uložená v objekte, ale ďalšia sa nachádza nechránená pod holým nebom.
Podnikateľ J. Surmanek svojim spôsobom predbehol dobu, keď v týchto priestoroch začal spracovávať plastový odpad. V roku 1992 dokonca od ministerstva životného prostredia dostal súhlas na dovoz 400 ton plastového odpadu z Rakúska. "Fungovalo to možno päť rokov a potom firma skončila svoju činnosť. Navezený odpad zostal tu a je záťažou nielen pre obec, ale celkovo pre región," uviedol pre náš denník starosta obce Nižná Jedľová Peter Makara. "Nebezpečenstvo nevyplýva z toho priamo, lebo nejde o nebezpečný odpad. Ide o to, že sú to veľmi horľavé latky a keď by to nedajbože niekto podpálil, tak by sa nad Svidníkom objavila veľká ekologická katastrofa," konkretizoval vedúci odboru životného prostredia Okresného úradu vo Svidníku Ľudovít Ďurišin.
Areál je síce oplotený a starosta obce zabezpečil uzamykanie brány, ale preskočiť plot nie je až taký problém. Pritom tento areál by mohol byť ideálnym priestorom na umiestnenie možného priemyselného parku. V blízkosti sú vybudované inžinierske siete a dokonca hneď za plotom sa nachádza pristávacia dráha pre lietadla ľahšieho typu. Je to však len prianie. Na prvom mieste snáh miestnej štátnej správy a samosprávy je odstránenie plastového odpadu. Obecný úrad v Nižnej Jedľovej sa obrátil na Výskumný ústav plastov v Nitre a uzavrel s nim zmluvu na spracovanie štúdie o jeho likvidáciu. V decembri minulého roka na základe tejto štúdie požiadal Štátny fond životného prostredia o poskytnutie dotácie. Podľa štúdie nitrianskeho výskumného ústavu by si jeho likvidácia vyžiadala čiastku 4,85 milióna korún. Lenže k 31. decembru štátne fondy zrušili a o žiadostiach adresovaných fondu životného prostredia by malo rozhodnúť príslušné ministerstvo.
"Informoval som sa na ministerstve a to by o žiadostiach, ktoré došli na bývalý fond životného prostredia, malo rozhodnúť v prvom polroku. Dúfajme, že aj v prospech Nižnej Jedľovej," poznamenal Ľ. Ďurišin. Likvidáciu plastového odpadu si predstavujú nielen vo forme vývozu na skládku odpadov, ale aj ďalším spracovaním. Na to by podľa názoru starostu obce a vedúceho odboru životného prostredia OÚ vo Svidníku by bola vhodná minimálne jeho jedna tretina.
Situáciu komplikuje aj neuzatvorenie konkurzného konania na tri spoločnosti, ktoré tu mali prenajaté objekty. Konkurzné konanie na firmu Surmex bolo vyhlásené v roku 1998 a správcom jej konkurznej podstaty je JUDr. Antónia Haľková. Nie je to skôr jej povinnosťou zabezpečiť likvidáciu plastového odpadu? "Samozrejme áno, ale je to dosť komplikované. Niekoľko ton odpadu sme už odviezli na skládku odpadu v Hanušovciach, lebo sa predal nejaký majetok. Ale je tam aj plastový odpad, ktorý patrí firme Dekoplast," odpovedala A. Haľková. K vývozu odpadu pristúpili v minulom roku a posledný vývoz sa uskutočnil v novembri.
Správkyňa konkurznej podstaty tiež uviedla, že o odpad sa zaujímali tri košické firmy, lenže keď zistili v akom je stave, tak ich záujem pominul: "O takéto množstvo odpadu nemal nikto záujem, pretože je taký, aký je." O ďalších finančných prostriedkoch z predaja majetku firmy Surmex použiteľné na likvidáciu plastového odpadu ťažko uvažovať, pretože v objektoch sa už nenachádza žiadne technologické zariadenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.