kybernetiku (WOSC) v americkom Pittsburghu. Ing. František Čapkovič, CSc. z ústavu informatiky Slovenskej akadémie vied kongres informoval o metóde riadenia syntézy v diskrétnych dynamických systémoch pomocou špeciálnej triedy Petriho sietí. Doc. Ing. Kamil Hrubina, CSc. z katedry Informatiky, matematiky a fyziky Fakulty výrobných technológií TU Košice so sídlom v Prešove na kongrese síce nebol, prezentoval sa však článkom "Optimálne riadenie a aproximácia variačných nerovností."
Košičan Artur Bolstein predložil v troch podobách matematický dôkaz logického zlyhania aplikácie Lorentzových transformácií v Einsteinovej špeciálnej teórii relativity. Štvoricu Slovákov uzavrel Ing. Peter Kohút, CSc. z Prešova, zamestnaný v ZPA Křižík, a.s. "V príspevku Priestorovo-časová rovnica dynamiky vesmíru som prvýkrát na medzinárodnom fóre zverejnil základnú rovnicu dynamiky vesmíru s uvedením dôkazu o jej správnosti," tvrdí prešovský vedec.
Okrem toho v Pittsburghu objasnil podstatu gravitácie ako reakcie vesmíru na jeho rozpínanie a zároveň podal vysvetlenie o rýchlosti svetla ako rýchlosti rozpínania vesmíru. "Podstatnú časť svojej kozmologickej teórie som vypracoval v rokoch 1989-1993 a publikoval v knihe pod názvom "Aký je vesmír ako celok? Tam je základná rovnica vesmíru uvedená ešte bez hlbšieho dôkazu o jej správnosti. Keď som tento dôkaz minulého roku našiel, rozhodol som sa zverejniť ho na medzinárodnom vedeckom fóre. Som rád, že sa mi to v Pittsburghu tak úspešne podarilo."
"Podľa názoru účastníkov tohto sympózia, vedecký kongres v Pittsburghu otvoril aj vďaka Slovákom dvere pre nové vedecké myšlienky v kozmológii a fyzike," tlmočil závery kongresu P. Kohút. Vedecky významné práce Slovákov budú podľa neho publikované v prestížnom svetoznámom časopise pre kybernetiku: Kybernets: The International Journal of Systems and Cybernetics vydávanom MCB Univerzity Press of England.
"Sme vďační za všestrannú pomoc, ktorú nám pri účasti na tomto kongrese poskytla rodina honorárneho konzula SR v Pittsburghu J. T. Senka," tvrdí P. Kohút. Časť nákladov museli podľa neho účastníci kybernetického kongresu znášať sami. "Účasť na tomto kongrese si vyžiadala náklady vo výške cca 70-80 tisíc Sk na jedného účastníka. Stálo by za zváženie, či by si slovenskí vedci, ktorí sú schopní úspešne reprezentovať vlasť na medzinárodnej vedeckej scéne, nezaslúžili aspoň sčasti takú podporu, akú dostávajú športoví reprezentanti, dosahujúci zväčša rozpačité výsledky," uvažuje kybernetik Kohút.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.