koncom týždňa zaregistuje aj strana nebankistov ("za demokratické práva občanov" sa má volať), s SOP, SDSS a KSS ich bude aj možno viac, ako percent, ktoré môžu dokopy reálne získať.
Najväčší záujem pútal, pochopiteľne, konštitučný snem SDA. Je to naozaj jediný ľavácky projekt, ktorý má ako-tak slušnú prognózu. Peter Weiss je charizmatická postava, nečudo že utrhol lavínu, ktorá sa k nemu valí z SDĽ, SOP, SDSS a zovšadiaľ, kde je vľavo. S výnimkou tých, ktorí mu ubližovali v SDĽ - tí majú utrum.
Spôsob a čas vzniku bude však aj najväčším problémom SDA. So spolkami, vznikajúcimi v predvolebnom kvalte, už máme skúsenosť. Čerstvo zvolený regionálny podpredseda SDA Trebuľa, či kolegyňa Čižmáriková, obaja s rodokmeňom z SOP, by vedeli rozprávať... A poučenie máme už aj z takých strán, ktoré vznikali z osobnej potreby nejakej politickej celebrity (celebrít) osamostatniť sa.
Časový stres a prominenti v núdzi. To sú dva typy vrodeného postihnutia, ktoré sa pretínajú v SDA. Dôsledok vždy bol a bude rovnaký: Taký subjekt, keďže nemá vyvinuté ochranné filtre, nie je imúnny proti "pasažierom moci". To sú takí, ktorí sa nalepia na stranu a zabijú jej morálku i ducha, i keby ich otcovia-zakladatelia akoľkoľvek strážili. To je prípad SDKÚ, kde liberáli kedysi tiež neúspešne zakladali platformu a dnes skončili s nulou v prvej pätnástke nominovaných na kandidátku (ak odrátame Kukana, ktorý je taký liberál, ako Schuster katolík). Je to ale aj prípad Smeru či ANO, kde sa už začínalo bez akejkoľvek idey. Teda okrem MOCI.
Viac ako sociálnodemokratickou je SDA personálnou úniou. Peter Weiss a Milan Ftáčnik si rozdelili roly podľa vzoru napr. maďarských socialistov. Systém dvoch rovnocenných lídrov - volebného a straníckeho - nie je zlý. A vhodný je zvlášť pre stranu, ktorá dve relatívne seberovné tváre vie ponúknuť. A bola by škoda, keby jedna druhú prekryla. Taktiku potvrdzuje i podpredsednícky post pre Trebuľu, ktorý je, pri absencii Schmögnerovej, Orosza i Stanka, verejne najznámejšou figúrou medzi personálom, z ktorého sa do funkcií vyberalo. Vtipne vyznela v tejto súvislosti Weissova poznámka, že "SDA vznikala zdola". Až tak zdola, treba povedať, že ďalší Košičan Mutafov na otázku, či bude kandidovať, odpovedal, že sa uvidí po konzultáciách s Weissom...
O šanciach SDA zatiaľ hovorí jediný relevantný prieskum - 3,1 percenta. O chvíľu, až sa predstavia tri agentúry s marcovými údajmi (meranými približne v čase, keď Ftáčnik odchádzal z SDĽ), budeme všetci múdrejší. Sledujúc to veľké nadšenie a mrvenie, ktoré sa okolo "modernej ľavice" zdvihlo, bola by pekná paródia, keby teraz išli dole. To by bola panika - hneď by sa polovica nového členstva odvalila ku Kalmanovi. Skôr sa ale dá očakávať stagnácia, či aj mierny vzostup; akýsi odpichový potenciál, hovoria analytici, tu je. Na strane druhej majme v živej pamäti, ako sa blamovali prieskumníci v prvom kole maďarských volieb, ale napokon aj na Slovensku, keď sa naposledy volilo. Tak či inak otázka, že či ľavica bude alebo nebude v NR SR, vyrastá v jednu z najzaujímavejších tém blížiacich sa volieb. Ale nie je to otázka najpodstatnejšia.
Veľký chural bol aj u koncošovcov, ktorí na Republikovom výbore šťastne vyriešili post ministra školstva. Inak nič nového, to, čo sa deje, je hnilobný rozklad v priamom prenose. Weiss s Ftáčnikom ich rozoberajú naozaj šikovne. Niet lepšieho rozpúšťadla na rady zdemoralizovaných postkomunistov, než verejné odmietanie akejkoľvek spolupráce. To je až drastické, títo dvaja si urobili z Koncoša pľuvátko - čo výrok, to harkeľ medzi oči.
Brutalitu ťahu dobre ilustruje, že Ftáčnik zároveň nevylúčil predvolebnú spoluprácu s Ľavým blokom. Teda so stranou, čo má iba pracovný názov a o ktorej nikto nič nevie okrem toho, že je zhlukom folkloristických zvyškov po ZRS a predsedom bude Kalman, po ktorom ešte nevychladlo ani podpredsednícke sedadlo v HZDS. A Ftáčnik odkazuje - títo pandrláci možno, ale SDĽ nie.
SDA sotva vznikla a už je jednookým dirigentom vľavo. Všetko, čo jej k taktovke stačí, sú tri percentá z jedného výskumu a priazeň médií. Pozorovateľovi to zase stačí k vytvoreniu plastického obrazu o slovenskej ľavici. Vo voľbách v Poľsku získali postkomunisti 44% a v Maďarsku v prvom kole 42...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.