Ako TASR potvrdila hovorkyňa SPP Dana Kršáková, KS zamietol platobný rozkaz, vydaný 30. októbra 2000, podľa ktorého mal SPP spolu s českým Sezooz Group zaplatiť českej Moravia Banke (MB) asi 209,8 milióna Sk a ďalšie poplatky. Platobný príkaz však KS nechal v platnosti voči Sezooz Group, ktorá použila zmenku, podpísanú bývalým šéfom SPP Jánom Duckým, na získanie úveru od MB.
Rozhodnutie KS, ktorý spor pojednával po odvolaní SPP voči platobnému rozkazu, však zatiaľ nenadobudlo právoplatnosť. Česká banka, na ktorú bol v decembri 1999 vyhlásený konkurz, sa totiž môže voči verdiktu KS do 15 dní od rozhodnutia (do 23. apríla) odvolať na Najvyšší súd (NS) SR.
Na KS v Bratislave už SPP prehral v apríli 2000 jeden "zmenkový" spor s českou Union bankou, ktorého predmetom bolo preplatenie 5 "Duckého zmeniek" v súhrnnej sume 350 miliónov Kč. Rozhodnutie KS v tomto prípade potvrdil koncom minulého roka aj NS SR. SPP však už v tom čase deklaroval, že rozhodnutie NS, ktoré navyše ešte nie je definitívne (čaká sa na výsledok dovolania SPP), nemôže byť precedensom pre ďalšie "Duckého zmenky".
Okrem zmenky vlastnenej Moravia bankou a spomínaných 5 "Duckého zmeniek", predložených UB, vie SPP ešte o dvoch zatiaľ nepredložených Duckého zmenkách, ktoré sú súčasťou konkurznej podstaty českej spoločnosti Sezooz Group. Ďalšie 4 "Duckého zmenky" v hodnote 1,4 miliardy Sk by mal vlastniť Kerametal, ktorý si ich v júni 2001 jednostranne započítal so záväzkom voči SPP zo zadržiavaných poplatkov za tranzit plynu. Okrem týchto "Duckého zmeniek" SPP koncom októbra minulého roka bezodplatne získal a znehodnotil 30 bianko zmeniek, ktorých majiteľ nebol zverejnený. Rovnako SPP koncom novembra minulého roka získal 17 zmeniek v hodnote 2,2 miliardy Sk (pôvodne bianko) od českej Sigmy Lutín a 4 zmenky na sumu 4 miliardy Kč (pôvodne bianko) od českej IMC Burzovní.
SPP podobne ako vláda SR všeobecne neuznáva "Duckého zmenky" a považuje ich za podvodné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.