verejnej listiny, úradnej pečate a uzávery, 49-ročného súkromného podnikateľa z Košíc. Za skutky, ktorých sa dopustil vo februári lanského roka, mu naparil úhrnný nepodmienečný trest v trvaní 5 rokov so zaradením do prvej najmiernejšej nápravnovýchovnej skupiny.
Petrovi K. kládla obžaloba za vinu, že 28. februára lanského roka sa spolu s osobou, ktorej identitu sa vypátrať nepodarilo, pokúsili podvodným spôsobom vylákať vyplatenie už priznaného nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty. Išlo o 3 556 467 korún, ktoré mali prísť na účet spoločnosti Steel Trans, s. r. o., Košice. Peter K. sa pokúsil dostať k uvedenej sume pod menom Marián K. Vydávajúc sa za konateľa spoločnosti Steel Trans, s. r. o., si v košickej pobočke Tatra banky, a. s., zriadil účet. Použil na to sfalšovaný výpis z obchodného registra a tiež pečiatku uvedenej firmy. O zriadení uvedeného účtu informoval Daňový úrad Košice III a to v tom zmysle, aby naň previedli priznaný nadmerný odpočet.
To sa však našťastie nestalo, pretože daňový úrad medzitým vrátil peniaze na pôvodný účet spoločnosti Steel Trans, s. r. o. A len vďaka precíznej práci správkyne daní, ktorá realizovala prevod nadmerného odpočtu na pôvodný účet spoločnosti Steel Trans, sa tri a pol milióna korún nedostalo do rúk podvodníkov.
Hovorí Katarína R.: "Po tom, čo prišlo oznámenie o zmene účtu, som čakala, že sa peniaze vrátia a že ich odošlem na novozriadený účet. Prešiel deň-dva, no nič sa nedialo. Telefonovala som preto do spoločnosti Steel Trans a účtovníčka, s ktorou som rozprávala, sa veľmi čudovala, o akom novom účte to hovorím. Potom nás navštívila, aby si pozrela oznámenie, ktoré nám mali v súvislosti so zriadením účtu v Tatra banke zaslať…"
Telefonát z daňového úradu, že peniaze zaslali na pôvodný a nie novozriadený účet v Tatra Banke, a. s., pretože ich žiadosť prišla neskoro, bol veľkým prekvapením nielen pre účtovníčku, ale aj pre samotného konateľa spoločnosti Steel Trans. Nielenže nič také neurobili, ale i preto, že o uplatnení a priznaní konkrétnej sumy nadmerného odpočtu vedel len úzky okruh ľudí v spoločnosti a tiež pracovníci daňového úradu, ktorí u nich robili kontrolu účtovných dokladov. Keďže žiadne nedostatky nezistili, bolo len otázkou času, kedy uvedená suma nabehne na účet vo Všeobecnej úverovej banke.
Nikto zo spoločnosti Steel Trans ani len netušil, že na ich peniaze si ´brúsi´ zuby aj niekto iný, napríklad obžalovaný Peter K. Ten sa chodil do Tatra banky informovať, či mu na účet "nenabehli" peniaze dovtedy, kým ho tam nezadržali policajti.
"Všetko to, o čom sa píše v obžalobe, som robil na základe pokynov neznámeho muža. Skontaktoval som sa s ním prostredníctvom letáčika, ktorý som našiel v poštovej schránke. Išlo o ponuku dobrého zárobku. Dostal som inštrukcie, čo a ako mám robiť. Ten neznámy mi sľúbil 300-tisíc korún, ktoré mi mal vyplatiť po prevode 3 556 467 korún z účtu daňového úradu na účet, ktorý som mal založiť v Tatra banke," bránil sa v prípravnom konaní Peter K.
Nepoprel ani to, že účet v Tatra banke si založil s pomocou falošných dokladov a pečiatky, ktorú si dal vyhotoviť ako konateľ spoločnosti Steel Trans. A to po tom, čo s pomocou cudzieho občianskeho preukazu si z obchodného registra Okresného súdu Košice I vyžiadal výpis o spoločnosti Steel Trans.
"K uzatvoreniu zmluvy o bežnom účte došlo na základe predloženia občianskeho preukazu vystaveného na meno Marián K. a výpisu z obchodného registra spoločnosti Steel Trans, s. r. o., Košice, kde bol uvedený ako konateľ takisto Marián K," ozrejmil okolnosti založenia účtu pracovník Tatra banky.
Až vyšetrovanie trestnej činnosti obžalovaného totiž odhalilo, že výpis z obchodného registra, presnejšie povedané jeho prvá strana, bol sfalšovaný. A to tak, že meno skutočného konateľa spoločnosti nahradilo meno Marián K. Nasvedčovala tomu nielen odlišná tlač inkriminovaných strán, ale aj odtlačok pečiatky a podpis, ktorý bol podľa znalca dielom obžalovaného. Potom už stačilo oznámenie o zriadení účtu v Tatra Banke spolu so žiadosťou o prevod peňazí doručiť na daňový úrad...
Peter K. síce tvrdil, že mal spoločníka, ktorý ho riadil a na príkaz ktorého konal, ale nič iné, na základe čoho by ho bolo možné identifikovať, neuviedol. To bol dôvod, pre ktorý zahrieval trestnú lavicu Krajského súdu v Košiciach doposiaľ netrestaný podnikateľ len sám. Po tajnej porade senátu vyniesol jeho predseda verdikt, ktorým súd uznal Petra K. vinným v zmysle obžaloby a vymeral mu trest na dolnej hranici trestnej sadzby, ktorá sa pohybuje v rozpätí 5 až 12 rokov. Obžalovaný sa k verdiktu zatiaľ nevyjadril. Rozsudok nie je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.