koncesionárskych poplatkov predloží minister kultúry v stredu na rokovanie vlády. Z troch pripravených variantov odporúča rezort prijať ten, v ktorom by zrušené koncesionárske poplatky nahradilo financovanie verejnoprávneho rozhlasu a televízie zo štátneho rozpočtu.
Ústredný riaditeľ SRo Jaroslav Rezník s takýmto návrhom nesúhlasí. Ako uviedol pre agentúru SITA, "verejnoprávne médiá by sa tak zmenili na štátne, čo nie je ani kompatibilné s podmienkami pre vstup Slovenska do Európskej únie." Podľa neho by sa tak vytvoril priestor pre predstaviteľov exekutívy zasahovať do procesov, ktoré by mali zostať nezávislé.
Rezník nesúhlasí ani s jednou z troch predložených možností. Po včerajšom rokovaní ústredného riaditeľa SRo na ministerstve dopravy, pôšt a telekomunikácií sa pravdepodobne dostane v stredu na rokovanie vlády štvrtý variant, s ktorým sa šéf rezortu Jozef Macejko stotožnil.
V ňom by síce boli koncesionárske poplatky zrušené, ale tie by nahradili odvody zamestnávateľov za svojich zamestnancov. Tak ako v súčasnosti platia zamestnávatelia odvody do Sociálnej poisťovne, tak by platili potreby verejnoprávnych médií. V tomto návrhu sa počíta aj so zvýšením súčasného poplatku, ktorý by pre rozhlas znamenal 50 korún. Pri súčasnom počte dvoch miliónov zamestnaných by tak SRo dostával ročne 1,2 miliardy korún.
Podľa MK SR by sa prijatím ním odporúčaného návrhu odstránil problém s výberom koncesionárskych poplatkoch, ich vymožiteľnosťou, ako aj účinným postihom, čo sú nedostatky súčasnej právnej normy. Zároveň by vyriešil aj eticko-právny problém výberu koncesionárskych poplatkov na území, kde nie je možný príjem televízneho alebo rozhlasového signálu.
Okrem spomínaného variantu predkladá MK SR aj ďalšie dve možnosti riešenia. Jedným z nich je prijatie nového zákona o rozhlasových a televíznych poplatkoch, pri ktorom by sa platba odvodzovala od držby prijímača, v prípade fyzických osôb by bola viazaná na domácnosť. V tomto návrhu rezort kultúry počíta s tým, že by sa zrušil okruh oslobodených osôb, čím by sa zvýšil počet platiacich domácností o asi 300-tisíc domácností a ročný výnos z koncesionárskych poplatkov prepočtom aktuálnej sadzby o 378 miliónov korún.
Ako tretiu možnosť navrhuje ministerstvo model financovania STV a SRo založený na báze platenia rozhlasových a televíznych poplatkov, ktoré budú na základe osobitného zákona povinné platiť všetky fyzické osoby, s výnimkou nezaopatrených detí a zdravotne ťažko postihnutých občanov. Počet poplatníkov by potom dosiahol 3,5 milióna fyzických osôb. Spôsob výberu poplatkov nebude pritom vymedzený zákonom, čo umožní STV a SRo, aby si ho určovali sami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.