zástupcovia národných parlamentov kandidátskych krajín v tajnom hlasovaní. Poslankyňa NR SR Irena Belohorská získala len dva hlasy.
Podľa očakávania získal najväčšiu podporu bývalý slovinský premiér a minister zahraničných vecí, ktorého z 23 hlasujúcich podporilo 12 poslancov. Pomohla mu okrem iného podpora vyjadrená najsilnejšou politickou frakciou v Európskom parlamente - ľudovcov. Litovský kandidát Alvydas Medalinskas získal deväť hlasov.
"Ako sa nakoniec ukázalo, rozhodla podpora politickej skupiny a o tom to je, že treba hľadať podporu v politickej skupine," povedala po hlasovaní Belohorská, ktorá priznala istý podiel viny, pretože neinformovala o svojej kandidatúre ani kolegov zo slovenskej delegácie.
Belohorská je presvedčená, že za ňu nezahlasoval druhý zástupca NR SR v Konvente Pavol Hamžík. "Myslím si určite, že ten druhý hlas nebol od neho," povedala. "Nie je dôležité, kto za koho hlasoval, ale to, že pán Peterle bude kompetentne zastupovať záujmy kandidátskych krajín v predsedníctve," odpovedal Hamžík na priamu otázku, či podporil Belohorskú.
Obaja však veria, že zvolenie zástupcu kandidátskych krajín do predsedníctva je dôležité, hoci bude mať len štatút pozorovateľa. "Bude mať možnosť povedať svoj názor, aspoň niečo sme dosiahli," myslí si Belohorská. Podľa Hamžíka bude mať Peterle rovnaké právomoci ako ostatní - bude sa môcť vyjadrovať a prijímať závery. "Je to ale formálna záležitosť, pretože rozhoduje Konvent, nie predsedníctvo," uviedol Hamžík.
Alojz Peterle po svojom zvolení ubezpečil, že nebude v predsedníctve len pasívnym pozorovateľom a prisľúbil, že bude zastupovať záujmy kandidátskych krajín. "Chcem využiť svoje skúsenosti v prospech kandidátskych krajín," vyhlásil s tým, že sa spolieha na dobrú spoluprácu s ostatnými poslancami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.