okupovaných územiach.
Na výročnom zasadaní komisie schválili rezolúciu, ktorú presadzovali väčšinou arabské a moslimské krajiny. Dokument pranieruje Izrael za veľké porušovanie ľudských práv a potvrdzuje legitímne právo palestínskeho ľudu na odpor.
Komisia schválila rezolúciu pomerom hlasov 40:5 a sedem štátov sa hlasovania zdržalo. Niektoré členské krajiny Európskej únie hlasovali za prijatie rezolúcie, ale Nemecko, Veľká Británia i Česko hlasovali proti.
Predmetom medzinárodnej kritiky sa v posledných dňoch stal predovšetkým postup izraelskej armády v palestínskom utečeneckom tábore Džanín na západnom brehu Jordánu, kde došlo k bojom medzi izraelskými vojakmi a palestínskymi ozbrojencami a boli tam aj obete na životoch. Izraelský minister obrany Benjamin Ben-Eliezer v nedeľu vyhlásil, že počet obetí v Džaníne sa pohybuje v desiatkach, a nie v stovkách, ako to uvádza palestínska strana. Minulý piatok sama izraelská armáda uviedla, že mŕtvych v Džaníne je niekoľko stoviek, palestínska strana tvrdí, že v tábore bolo zabitých až 500 Palestínčanov a hovorí o masakre, ktorú spáchali izraelskí vojaci.
Násilnosti na blízkom východe pokračovali aj v noci navčera. Izraelskí vojaci zastrelili v noci v pásme Gazy dvoch Palestínčanov. K incidentu došlo podľa zdrojov izraelskej armády neďaleko skupiny židovských osád v južnej časti pásma Gazy. Ďalší dvaja Palestínčania zahynuli včera pri dvoch oddelených ozbrojených incidentoch, pri ktorých došlo ku konfrontácii s izraelskými vojakmi v oblasti Betlehema na západnom brehu Jordánu.
Španielsky minister zahraničných vecí Josep Piqué včera vyslovil ľútosť nad tým, že izraelský premiér Ariel Šaron vo svojom návrhu na usporiadanie regionálnej konferencie o Blízkom východe medzi účastníkmi schôdzky nespomenul aj Európsku úniu. "Ak chce pán Šaron hovoriť len s tými, ktorí mu dávajú za pravdu, veľmi rýchlo zostane bez partnerov na rokovanie," vyhlásil Piqué, ktorého krajina v súčasnosti predsedá Európskej únii.
Predseda Palestínskej autonómie Jásir Arafat vyslovil v nedeľu súhlas s izraelským návrhom na usporiadanie regionálnej konferencie o Blízkom východe pod podmienkou, že sa uskutoční pod záštitou USA. Som pripravený na konferenciu, okamžite, ale musí ju sprevádzať súčasne okamžitý ústup (izraelskej armády z palestínskych území), povedal Arafat.
Izraelský premiér Ariel Šaron navrhol americkému ministrovi zahraničných vecí Colinovi Powellovi počas ich nedeľňajšieho rokovania v Tel Avive usporiadanie regionálnej konferencie pod záštitou USA za účasti palestínskych predstaviteľov, Izraela, Egypta, Saudskej Arábie, Jordánska, Maroka a ďalších krajín regiónu bez obmedzenia. Schôdzka by sa mala konať v neutrálnom prostredí.
Autor: Ženeva/Jeruzalem/Washington (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.