diktátora. V súčasnosti sa Florida (aj keď nie celá, ale tridsať chlapíkov na korčuliach v drese s panterom na hrudi určite) opäť trasie pred novým diktátorom. O kom je reč ? O jednom z najskúsenejších, no zároveň najtvrdších koučov NHL, Mike Keenanovi.
Ako to už (nielen) v športovom svete chodí, jedni ho milujú, druhí mu nemôžu prísť na meno. Tých druhých je momentálne asi viac, pretože Florida, ktorú Keenan od 6. decembra minulého roku trénuje, patrí k najhorším mužstvám celej súťaže. Vedenie panterov si od jeho príchodu sľubovalo oživenie hry a prebratie väčšiny hráčov z letargie, ktoré malo viesť k vytúženému postupu do vyraďovacích bojov o Stanleyho pohár. Hoci sa mu prvé dva ciele podarilo ako-tak splniť, k miestenke medzi osmičku najlepších vo Východnej konferencii to neviedlo. Príčin bolo samozrejme hneď niekoľko.
Už počas pôsobenia predchádzajúceho trénera Duane Suttera to medzi hráčmi často škrípalo a otrasné výkony na pohode vonkoncom nepridali. Hlavná vina za mizernú produktivitu sa zniesla na ruského ostrostrelca Pavla Bureho - v súčasnosti už hráča New York Rangers - ktorý nevedel chytiť stabilnú formu a striedal hviezdne zápasy s vyložene slabými. "Ak máme začať víťaziť, musia naša hviezdy skórovať, inak sa z toho nevyhrabeme," vyjadril sa skúsený zadák panterov Jeff Norton. Jeho kolega, útočník Ryan Johnson doplnil: "Niektorí hráči idú často na ľad s myšlienkou: Uvidíme, ako bude vyzerať prvá tretina, keď to na nás vybalia príliš zhurta, budem si radšej dávať bacha, však zajtra hráme zase," uzavrel mladý forward.
Bureho "forma" nebola jediným faktorom totálneho prepadu Panthers na dno ligovej tabuľky. V mužstve sa totiž nenašiel hráč, ktorý by dokázal v rozhodujúcej chvíli zobrať zodpovednosť na svoje plecia a vyburcovať spoluhráčov k lepším výkonom. Skúsených veteránov totiž klub na rozdávanie veru nemá, zato treťotriednych "nádenníkov" by ste tam našli až-až. Jediným svetlým zábleskom bol mladý Švéd Kristian Huselius, ktorý sa stal i najlepším strelcom mužstva, no nebyť choroby, mohol si kanadských bodíkov pripísať podstatne viac.
Apropo, maródka. S tou sa Panthers potýkajú pravidelne každú sezónu, tentoraz sa na nej ocitli kľúčoví hráči Viktor Kozlov, Valerij aj Pavel Bure, Ryan Johnson i tvrdý zadák Paul Laus. Vedenie sa nelichotivú situáciu rozhodlo riešiť hráčskymi rošádami, pritiahlo známeho ofenzívneho beka Sandisa Ozolinša, no na výsledkoch sa to neprejavilo. Duane Sutter sa preto musel porúčať a kormidlo klubu z Miami prevzal diktátor Keenan.
"Je to mladý tím, ktorý sa ešte vyvíja. V blízkej budúcnosti by sme mohli bojovať o Stanley Cup, teraz je však našim prvoradým cieľom postup do play-off a k tomu potrebujeme rýchlo zbierať body," povedal Keenan po nástupe do funkcie. Jeho zverenci ho zrejme počúvali len na pol ucha, pretože nezačali rýchlo zbierať body, ale trestné minúty. Florida bola už niekoľko rokov známa svojimi tvrďákmi Paulom Lausom a "čiernym obrom" Petrom Worrellom, no po príchode nového kouča, sa z nej stala doslova banda bitkárov.
To sa však dalo čakať, pretože Keenan mal vždy veľkú radosť, keď z jeho tímu išiel strach. Fanúšikovia Chicaga Blackhawks si ešte určite pamätajú na sezónu 1991/92, keď boli čierni jastrabi vôbec najtrestanejším klubom celej súťaže. Táto zastrašovacia taktika mu vychádzala i v dobách keď koučoval letcov z Philadelphie, ktorých dvakrát doviedol až do finále Stanley Cupu (1985 a 1987). A keď v roku 1994 získal s New York Rangers svoj zatiaľ jediný prsteň za víťazstvo v play-off, mal na súpiske tiež niekoľko obávaných chlapíkov.
S Floridou mu to ale išlo podstatne horšie. Pod jeho velením sa totiž domáca hala Panthers často menila v boxerský ring, no namiesto Tysona či Holyfielda ste si na ľade mohli vychutnať pästiarske umenie Worrella, Lausa, Jasona Wiemera, Joeya Tetarenka či Brada Ferenceho. Bitky síce k zámorskému hokeju už dlhší čas patria, no to, čo neodškriepiteľne najviac priťahuje divákov do hľadiska sú góly, góly a ešte raz góly. A tými sa Keenanovi zverenci až tak chváliť nemôžu.
"Železný Mike" skúšal všetko možné, aby u svojich ovečiek prebudil strelecké chúťky, no bola to sizifovská práca. Dokonca im dohodol konzultácie s psychológom Saulom Millerom, autorom knihy Psychológia víťazného hokeja, no na hre panterov sa to neprejavilo. Keď to nešlo podobrotky, skúsil to kouč dosiahnuť neuveriteľne tvrdými tréningmi. Na tieto galeje doplatil napr. už bývalý hráč Floridy Bill Lindsay, ktorý sa po jednej z "rozcvičiek" sklátil na ľad s bolestivým kŕčom stehenného svalu.
Vedenie mužstva, v ktorom pôsobí i náš bek Róbert Švehla, je však s Keenanovou prácou spokojné a predĺžilo s ním zmluvu o jeden rok. Bez konštruktívnych útočníkov a spoľahlivých obrancov si však tím pod vedením "Iron Mikea" bude musieť na pohár lorda Stanleyho ešte počkať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.