jednotlivých nemocniciach. Poisťovňa sa bráni, že tak ako celé slovenské zdravotníctvo trpí chronickým nedostatkom finančných prostriedkov a nevyrovananú bilanciu môže vyriešiť len legislatíva. Podľa riaditeľky pobočky VšZP v Košiciach sa ale nemocnice v Košickom kraji nemôžu veľmi sťažovať, pretože reálne dostanú finančných prostriedkov viac ako vlani.
"Návrhy zmlúv sme predložili zdravotníckym zariadeniam ešte koncom marca a v priebehu minulého a tohto týždňa boli uzatvorené so všetkými poskytovateľmi zdravotníckej starostlivosti v našom regióne. Nie je pravdou, že by zdravotnícke zariadenia mali dostať menej finančných prostriedkov ako v minulom roku. Naopak, bude ich o čosi viac, aj keď došlo k ich vecnému zníženiu. Pretože aj keď máme zazmluvnených o čosi menej hospitalizácií než bolo realizovaných vlani, ale napriek tomuto poklesu finančný objem, ktorý tá-ktorá nemocnica dostane, bude vyšší," zareagovala riaditeľka košickej pobočky VšZP Ing. Viera Hrabovská (na snímke).
Ako vysvetlila, pobočka prešla všetky hospitalizácie v minulom roku a zistilo sa, že približne asi štyridsať percent ošetrených pacientov boli poistenci z iných regiónov. Pritom mohli byť liečení v nemocniciach nižšieho typu vo svojom regióne a náklady na zdravotnú starostlivosť mohli byť výrazne nižšie.
"V košických fakultných nemocniciach sa pritom liečili nielen pacienti z Košického kraja, ale aj zo Starej Ľubovne, Humenného či Sniny. Vzhľadom k tomu, že nové cenové opatrenie určilo aj ceny jednotlivých zdravotníckych zariadení, zdá sa nám efektívnejšie aby poistenec prešovského regiónu využil zdravotnícke zariadenie nižšieho typu vo svojom regióne, keď je na to dostatočne vybavené. Nechceme postihovať znížením výkonov našich poistenocov z tohto regiónu. Našim cieľom, je aby došlo k zníženiu hospitalizácie v opodstatnených prípadoch, kedy poistenec nemusí byť ošetrený v nemocnici najvyššieho typu," vysvetlila nám.
Keďže pacient by mal mať právo vybrať si slobodne zdravotníce zariadenie, v ktorom chce byť ošetrený, a pochopiteľne si vyberá pracovisko, kde sa ralizuje čo najviac výkonov a kde majú pracovníci bohaté skúseností, zaujímalo nás, či to nebude voči nemu diskriminačné.
"Pacient by nemal byť odmietnutý, pokiaľ ide o akútny stav. V tom prípade musia pacienta z akéhokoľvek regiónu ošetriť v ktorejkoľvek nemocnici. No pokiaľ trvá na ošetrení v danej nemocnici pri neakútnom výkone, ktorý môže byť realizovaný aj zariadení nižšieho typu, bude musieť na hospitalizáciu počkať. Budú sa musieť zmieriť s vytvorením čakacích listín."
Čo hovoríte na vyjadrenie kardiochirurgov z Fakultnej nemocnice s poliklinikou, ktorí tvrdia, že nedostanú na tento rok ani tretinu potrebných finančných prostriedkov?
"Detailnú analýzu budeme mať k dispozícii v najbližších dňoch, avšak ak vychádzame z čísel, ktoré má pobočka k dispozícii, nie je tomu tak," hovorí Ing. Hrabovská.
Riaditeľ Fakultnej nemocnice L. Pasteura označil nové fianncovanie nemocníc ako krok správnym smerom. Spejeme podľa vás k obdobiu, kedy dostanú nemocnice zaplatené len za to, čo zrealizujú a konkurencia rozhodne o tom, ktorá má opodstatnenie a ktorá zanikne?
"Myslím, že áno. Avšak cieľom nového financovanie nemocníc nie je likvidácia malých zdravotníckych zariadení. Naopak. Ide nám o ušetrenie finančných prostriedkov na výkonoch, ktoré sa dajú realizovať, aj v nemocniciach nižšieho typu, kde sú, pochopiteľne, lacnejšie. Cieľom je zefektívnenie činnosti nemocníc. Myslím, že pozitívnym krokom bude prechod menších nemocníc pod mestá a obce, ktoré budú bedlivejšie strážiť, ako sa využívajú nimi vynaložené finančné prostriedky," hovorí Viera Hrabovská a dodáva, že po objednávaní objemov výkonov volali zdravotnícke zariadenia samé.
"Návrh na objednávanie výkonov zaznel začiatkom roka z úst zástupcov Asociácie nemocníc Slovenska. Nasledovali vzájomné jednania a obojstranné podborné analýzy, pričom navrhnuté zmluvy sú toho výsledkom. Nie sú to čísla vymyslené len tak od brucha," zdôrazňuje riaditeľka košickej pobočky VšZP, ktorá vlani vydala najviac finančných prostriedkov zo svojho rozpčtu práve na realizované výkony v nemocniciach. Na druhom mieste boli náklady na lieky.
"Výdavky na lieky premanentne stúpajú. Mesačný nárast predstavuje asi päť miliónov, pritom štyridsať percent nákladov na lieky v našej pobočke tvoria lieky predpísané pacientom z iných regiónov. Ide o pacientov, ktorí boli hospitalizovaní alebo ošetrení v košických nemocniciach, aj keď nepochádzajú z Košického kraja," dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.