primátora tohto mesta Milana Mušku boli dva dôvody na jeho zvolanie. Prvým bol list okresného úradu, ktorým žiadajú o vyjadrenie mesta, či prevezmú kompetencie v oblasti poskytovania opatrovateľských služieb a druhým bolo štvrtkové podpísanie novely zákona o obecnom zriadení prezidentom SR.
Táto novela vracia veci do pôvodného stavu a volení zástupcovia obce opäť môžu byť členmi orgánov spoločnosti nimi založených. Tesne pred mimoriadnym zasadnutím MsZ sa vo Vranove nad Topľou uskutočnilo valné zhromaždenie Mestského bytového podniku so stopercentnou účasťou mesta. Na ňom volili členov dozornej rady tejto mestskej spoločnosti.
Všetci zástupcovia miestnych samospráv uznávajú, že prenesené kompetencie v oblasti sociálnych veci nie sú jednoduché. Zároveň si uvedomujú, že práve oni najlepšie poznajú svojich občanov a vedia, kto z nich akú pomoc potrebuje. "Ja osobne podporujem, aby sme sa nebránili žiadnej kompetencii týkajúcej sa oblasti sociálnych veci, ktoré na obce a mestá prejdú od 1. júla alebo od 1. januára budúceho roku," povedal nám M. Muška.
Mestská samospráva vo Vranove nad Topľou ráta, že v oblasti sociálnych veci by prevzala správu Domu penziónu a možno aj ďalšie sociálne zariadenia v meste. Pri zabezpečovaní sociálnej starostlivosti mieni spolupracovať s ďalšími obcami, s ktorými sa od mája chystá vytvoriť spoločnú úradovňu. Kompetencie v oblasti sociálnych veci chcú zabezpečovať pre občanov aj za jej prispenia.
Samospráva je pripravená prevziať kompetencie v oblasti sociálnych vecí aj napriek nedostatočným informáciám o ekonomických a majetkových záležitostiach ich prechodu zo štátnej správy. Na vyjasnenie týchto otázok chcú využiť časový priestor do 1. júla, pretože prechod týchto kompetencií na samosprávu rieši zodpovedajúci zákon. "Odvolávka na to, že potrebujú naše vyjadrenie, aby mohol byť zostavený návrh štátneho rozpočtu na rok 2003, takisto nie je na mieste, pretože ten sa musí pripraviť na existujúce podmienky tak, akoby nedochádzalo k žiadnej transformácii. Prechod kompetencií na obce a mestá je aj tak financovaný štátom decentralizačnou dotáciou," poznamenal M. Muška. Vranovský primátor sa nazdáva, že to, ako by mali služby v sociálnej oblasti vyzerať v jednotlivých regiónoch, by mala rozhodnúť samospráva. "Existuje možnosť, aby sa tieto služby zabezpečovali centrálne, ale je možné, že ich budú vykonávať niektoré mestá a obce samostatne podľa miestnych možností."
Rokovanie poslancov MsZ vo Vranove nad Topľou o prebratí kompetencií v poskytovaní opatrovateľských služieb bolo skôr formálnou záležitosťou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.