tokoch nie sú ani po niekoľkých rokoch opakujúcich sa záplav dokončené, ba niektoré sú vyslovene v zlom stave. Obyvatelia povodňových lokalít veria, že sa nezopakujú udalosti z posledných štyroch rokov. Faktom však je, že búrky a následné záplavy náš región postihli aj vlani. Preto je celkom prirodzené, že ľudia očakávajú od kompetentných také opatrenia, aby sa hmotné škody nezopakovali.
"Zadefinovali sme súčasný stav s tým, že je stále kritický. Prostriedky od vlády na opatrenia proti povodniam sa nedostali k Povodiu Bodrogu a Hornádu v Košiciach. V zásade ani pre Veľký Šariš, hoci investičná akcia je rozbehnutá. Jednoducho potrebujeme zdroje a dodávateľsky sa všetko dá zabezpečiť," povedal nám včera František Oľha, ktorý je v čase dovolenky prednostu Okresného úradu v Prešove Milana Benča poverený vedením úradu.
Členovia protipovodňovej komisie tiež konštatovali, že úsek na trase Prešov, Gelnica, Margecany a Klenovský vrch je v stave, ktorý reálne signalizuje problémy. Napokon, nedá sa spoľahnúť na múdrosť počasia, či na to, že "niekto tam hore nás má rád".
Pripomíname, že po vlaňajších letných búrkach koryto Torysy vo Veľkom Šariši podstatne zmenilo svoj vzhľad a vyžaduje si nielen spevnenie brehu, ale aj celkovú úpravu. Podobne to bolo na Toryse v samotnom Prešove, keď hrádza nedokázala odolávať prívalom vody a tie potom zaplavili rekreačnú zónu prešovského Sídliska III. Odborníci boli nútení odstreliť časť hate, aby sa voda vrátila do koryta.
"O hati nás informovali, že sa nedostala ani do investičného plánu. Musíme vyvinúť úsilie, aby riešenie neostalo v provizórnom štádiu, teda cez prevádzkové prostriedky Povodia Bodrogu a Hornádu, ale dotiahlo sa projekčne aj dodávateľsky. Pri súčasných riešeniach hrozba nebezpečenstva pretrváva," dodal a pragmaticky poznamenal: "Studnica je vyčerpaná".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.