Starý Smokovec sa stal jedným z cieľov etapy podujatia Trial to the Nile. Ide o preteky veteránov, ktoré putujú z Holandska naprieč Európou až k brehom bájnej egyptskej rieky Níl. Zúčastňujú sa ho posádky z celého sveta.
Kolóna osemdesiatich vozov vyrazila z holandského Maastrichtu pred dvoma dňami. Cieľ prvej etapy bol v susedných Čechách. Predvčerom sa veterány presunuli na Slovensko, odkiaľ včera vyrazili cez Maďarsko do Rumunska. Odtiaľ trasa pokračuje cez Bulharsko, Turecko, Jordánsko, Saudskú Arábiu až do Egypta.
Štart ďalšej z náročných etáp sa odohrával na parkovisku Pod Lesom. Súčasťou bola aj rýchlostná skúška. Staručké štvorkolesové tátoše sa však ukázali v plnom lesku a sile. Z parkoviska ostalo po skončení iba oranisko. Na štarte sa okrem iných objavili aj zaujímavé kusy. K najkrajším exponátom ochotných prekonať tisíce kilometrov bol Rolls Royce holandskej posádky. Nechýbali ani vozidlá z nie tak dávnej histórie, ako Porsche, Jaguár, Triumphy a Volvá.
Účastníci svorne tvrdia, že v tomto prípade nejde o preteky ako také. Dôležitejšie je podľa nich vidieť krajinu a poznať jej ľudí. Takmer 90 percent súťažných posádok tvorili dôchodcovia. A ako sa im páčili naše cesty? Odpovede boli zväčša diplomatické. Vo všeobecnosti odpovede na otázku možno zhrnúť do celkom príjemného konštatovania. Celkom dobré.
Krásnohorské Podhradie - Včera privítala jazdcov na veteránoch aj pod hradom Krásna Hôrka. Organizátori z Hero Holland si v hornom Gemeri vybrali Krásnohorské Podhradie, ktoré predstavovalo štart pred najbližšou časovo meranou zastávkou v Smolníku. "Takáto súťaž je rozdelená na časovo sledované úseky. Pri každej kontrole dostanú posádky pečiatku do jazdného výkazu. Ten dostávajú spolu s rozpisom trate na štarte. V závere sa na základe údajov súťaž vyhodnotí," povedal súdny znalec historických vozidiel Ing. Michal Antoník, ktorý má skúsenosti z podobných akcií organizovaných na Slovensku.
Najstarší automobil Locomobile pochádza z roku 1914 a "batoľaťom" v porovnaní s ostatnými autami je NSU RO 80 z roku 1973. Podľa organizátorov sa "štartovné" pri akcii pohybovalo od 10 900 do 11 900 euro a zahŕňa okrem iného prípadné ubytovanie na ceste, ale benzín si musia zaplatiť pretekári z vlastného vrecka.
Zastávka automobilov bola pri bufete, ktorého majitelia zažili aj príjemné zážitky, keď si oddychujúci jazdci prišli kúpiť občerstvenie. Tí neboli veľmi zorientovaní, v akej krajine sa nachádzajú a preto chceli platiť rôznymi bankovkami.
Územie Slovenska veteranisti opustili už včera popoludní. Cez Maďarsko budú pokračovať smerom na Balkán, kde ich čakajú Transylvánske Alpy v Rumunsku, pohorie Rila v Bulharsku a cez Turecko sa cez malú Áziu dostanú jazdci do Egypta. Na trase ich čaká iba jeden trajekt cez Červené more a potom už iba záver v egyptskej púšti. Pod pyramídami v Káhire by mali byť približne o dva týždne.
Autor: olo/dor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.