Starý Smokovec sa stal jedným z cieľov etapy podujatia Trial to the Nile. Ide o preteky veteránov, ktoré putujú z Holandska naprieč Európou až k brehom bájnej egyptskej rieky Níl. Zúčastňujú sa ho posádky z celého sveta. Kolóna osemdesiatich vozov vyrazila z holandského Maastrichtu pred dvoma dňami. Cieľ prvej etapy bol v susedných Čechách.
Štart ďalšej z náročných etáp sa odohrával na parkovisku Pod Lesom. Súčasťou bola aj rýchlostná skúška. Staručké štvorkolesové tátoše sa však ukázali v plnom lesku a sile. Na štarte sa okrem iných objavili aj zaujímavé kusy. K najkrajším exponátom ochotných prekonať tisíce kilometrov bol Rolls Royce holandskej posádky. Nechýbali ani vozidlá z nie tak dávnej histórie, ako Porsche, Jaguár, Triumphy a Volvá.
Účastníci svorne tvrdia, že v tomto prípade nejde o preteky ako také. Dôležitejšie je podľa nich vidieť krajinu a poznať jej ľudí. Takmer 90 percent súťažných posádok tvorili dôchodcovia. A ako sa im páčili naše cesty? Odpovede boli zväčša diplomatické. Vo všeobecnosti odpovede na otázku možno zhrnúť do celkom príjemného konštatovania. Celkom dobré.
Včera privítala jazdcov na veteránoch aj pod hradom Krásna Hôrka. Organizátori z Hero Holland si v hornom Gemeri vybrali Krásnohorské Podhradie, ktoré predstavovalo štart pred najbližšou časovo meranou zastávkou v Smolníku. "Takáto súťaž je rozdelená na časovo sledované úseky. Pri každej kontrole dostanú posádky pečiatku do jazdného výkazu. Ten dostávajú spolu s rozpisom trate na štarte. V závere sa na základe údajov súťaž vyhodnotí," povedal súdny znalec historických vozidiel Ing. Michal Antoník, ktorý má skúsenosti z podobných akcií organizovaných na Slovensku.
Najstarší automobil Locomobile pochádza z roku 1914 a "batoľaťom" v porovnaní s ostatnými autami je NSU RO 80 z roku 1973. Podľa organizátorov sa "štartovné" pri akcii pohybovalo od 10 900 do 11 900 euro a zahŕňa okrem iného prípadné ubytovanie na ceste, ale benzín si musia zaplatiť pretekári z vlastného vrecka.
Zastávka automobilov bola pri bufete, ktorého majitelia zažili aj príjemné zážitky, keď si oddychujúci jazdci prišli kúpiť občerstvenie. Tí neboli veľmi zorientovaní, v akej krajine sa nachádzajú a preto chceli platiť rôznymi bankovkami.
Územie Slovenska veteranisti opustili už včera popoludní. Cez Maďarsko budú pokračovať smerom na Balkán, kde ich čakajú Transylvánske Alpy v Rumunsku, pohorie Rila v Bulharsku a cez Turecko sa cez malú Áziu dostanú jazdci do Egypta. Na trase ich čaká iba jeden trajekt cez Červené more a potom už iba záver v egyptskej púšti. Pod pyramídami v Káhire by mali byť približne o dva týždne.
Autor: olo/dor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.