Verejný život v Taliansku ochromil včera prvý generálny štrajk za uplynulých 20 rokov.
Viac ako milión ľudí vyšlo do ulíc veľkých miest, aby protestovali proti vládou pripravovanej reforme pracovného práva.
Len vo Florencii poslúchlo výzvu troch najväčších odborových zväzov asi 400 000 ľudí. Státisíce ľudí demonštrovali aj v Miláne, Ríme, Bologni a Turíne. Od priemyselného severu až po Sicíliu nepracovali mnohé firmy, nefungovali letiská, ani verejná doprava.
"Krajina sa zastavila. Vláda musí zmeniť svoje smerovanie," povedal na otvorení demonštrácie v Ríme Sergio Cofferati, šéf ľavicovo orientovaného odborového zväzu CGIL.
V Bologni vyjadril šéf odborového zväzu UIL Luigi Angeletti nádej, že do večera vláda "pochopí". V opačnom prípade budeme pokračovať, pohrozil.
Podľa údajov odborov vyšlo v Miláne, hospodárskej metropole krajiny, do ulíc viac ako 300 000 demonštrantov. V Ríme a Bologni ich bolo po 200 000. V Turíne, kde sídli automobilka Fiat, protestovalo asi 150 000 ľudí.
Predstavitelia CGIL oznámili, že v milánskom regióne nepracovalo asi 85 percent zamestnancov, viac ako 90 percent prerušilo prácu v Toskánsku. V Neapole a Palerme na Sicílii protestovalo proti sociálnej politike vlády celkom 200 000 ľudí.
Od 10.00 h do 18.00 h zostala v Taliansku zatvorená väčšina železničných staníc, letísk, škôl a iných verejných inštitúcií. Národná letecká spoločnosť Alitalia zrušila 271 z celkového počtu 374 vnútroštátnych letov.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi pred štrajkom vyhlásil, že tlaku odborov neustúpi a plánovanú reformu pracovného práva uskutoční.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.