apríla prevzali kompetencie, je autobusová doprava. Skonštatoval, že zmluvy, ktoré začiatkom roka podpísal krajský úrad s prevádzkovateľmi autobusovej dopravy, sú koncipované tak, že sa nedajú meniť.
"Pritom rozdelenie financií je netransparentné a nezohľadňuje objektívne požiadavky dopravcov ani cestujúcej verejnosti." Podľa Olejára je to obdobne aj pri delení financií pre mestskú dopravu. Následne informoval, že na tento rok prišlo zo štátu na pokrytie strát prevádzkovateľov pravidelnej autobusovej dopravy 168 miliónov korún. SAD Humenné z nich dostala z rozhodnutia Krajského úradu Prešov 61 850 000 Sk, SAD Poprad 38 700 000 Sk, SAD Prešov 55 996 000 a súkromná spoločnosť Bus Karpaty Stará Ľubovňa 11 490 000 Sk. Pre mestskú dopravu v Prešovskom kraji je to celkom 16 miliónov korún.
Pokračoval informáciu, že Bus Karpaty je súkromná spoločnosť, SAD a. s. Humenné i SAD a. s. Prešov sú pred privatizáciou a SAD, š. p. Poprad sa bude transformovať na akciovú spoločnosť a následne privatizovať. Tiež uviedol, že okrem týchto prepravcov pôsobiacich vo verejnom záujme v autobusovej doprave v Prešovskom kraji pôsobí ešte 7 súkromných dopravcov.
Keďže po skončení privatizácie spoločností SAD majú zostávajúce akcie prejsť pod vyšší územný celok, spýtali sme sa predsedu Prešovského samosprávneho kraja Petra Chudíka, či majú možnosť hovoriť do privatizácie SAD v Prešovskom kraji, alebo s nimi na túto tému niekto komunikoval. "No comment. Rieši sa to bez nás pre niekoľko osôb," skonštatoval Chudík a dodal, že je to ako pri návšteve Mikuláša Dzurindu 3. apríla v prešovskom divadle. "To, že premiér navštívil DJZ, som sa totiž dozvedel až z tlače, pritom od apríla patrí prešovské divadlo pod pôsobnosť samosprávneho kraja."
Vedúci odboru dopravy VÚC pokračoval v odkrývaní ďalších problémov. "Krajský úrad vydal v marci tiež súhlas na zrušenie 32 autobusových spojov. Robilo sa to však bez súhlasu starostov obcí a tiež sa s nami toto rozhodnutie nekonzultovalo. Pritom menenie cestovných poriadkov od apríla je prinajmenšom neobvyklým javom," Olejár zároveň dodal, že zrušených bolo okrem iného 9 sobotných a rovnaký počet nedeľných autobusových spojov. Pokračoval, že v súvislosti s ich rušením už majú na stole sťažnosti z okresu Stará Ľubovňa. "Preto zajtra (dnes - pozn. red.) sa v Šarišskom Jastrabom koná rokovanie za účasti starostov obcí, poslancov VÚC i predsedu komisie dopravy Petra Sokola. "Ideme riešiť problémy," dodal.
Predseda samosprávneho kraja Peter Chudík skonštatoval, že v každom prípade takýto prístup svedčí o neserióznosti prístupu krajského úradu "Mali pri podpisovaní zmlúv s dopravcami s nami spolupracovať, alebo nechať nám otvorené karty, lebo finančnú rezervu od štátu na riešenie problémov, ako to bolo v minulom roku, zaručene nedostaneme," dodal Chudík.
Zároveň, aby podčiarkol, ako ústredné orgány štátnej správy s Prešovským samosprávnym krajom nespolupracujú, uviedol, že je to ako pri Spišskom múzeu, ktoré napriek nesúhlasnému postoju poslancov VÚC prešlo pod správu Bratislavy, a tiež spomenul dianie okolo bardejovskej Nemocnice s poliklinikou.
"Je tu bonbónik, že predsedníčka odborovej organizácie bardejovskej nemocnice MUDr. Renáta Švecová dostala 4. apríla z ministerstva zdravotníctva list, pod ktorým je uvedený generálny riaditeľ sekcie privatizácie MUDr. Rudolf Š., ktorý je paradoxne vo vyšetrovacej väzbe." Chudík uviedol, že ministerstvo zdravotníctva týmto listom odborárom bardejovskej nemocnice oznámilo, že ich nemocnica bola zaradená do zoznamu nemocníc určených na transformáciu na neziskové verejnoprospešné inštitúcie. "Tiež sa v liste konštatuje, že s transformáciou súhlasí tak vedenie bardejovskej nemocnice, ako aj krajského a okresného úradu. Zato sa nespomína nesúhlasné stanovisko mesta Bardejov, samosprávneho kraja i samotných odborárov bardejovskej nemocnice," povedal Chudík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.