mája ocitnú bez práce. Pracovníci firmy Medea, a. s., Košice, rozoberajú výrobné zariadenia a v najbližších dňoch ich majú z areálu pekárne odsťahovať. Medea je vlastníkom strojov a zariadení, ale majiteľom nehnuteľností v areáli sa nedávno stala firma Gubek, s. r. o., Moldava nad Bodvou. Pracovníci pekárne sú zo vzniknutej situácie sklamaní, ale zároveň dodávajú, že takýto vývoj udalosti predpokladali už vo februári 2001.
Do problémov sa pekárenský podnik dostal pred rokom, keď sa firma Granum, a. s., dostala do konkurzu. Dôvodom na vypísanie konkurzného konania bola platobná neschopnosť a finančné straty firmy z predchádzajúcich období. Už začiatkom roku 2001 prišla spoločnosť kvôli nesplácaniu pôžičky od VÚB vo výške 8,8 milióna korún o všetky výrobné zariadenia, ktorými za poskytnutý úver ručila. Banka ich následne predala spoločnosti Leasreal, a. s., Bratislava, ktorá úver vyplatila a poskytla splátkový prenájom strojov Granumu.
Podľa informácií správkyne konkurznej podstaty Ivety Beslerovej predmet konkurzu predala vo verejnej dražbe. "V konkurznej podstate úpadcu sa nachádzal iba nehnuteľný majetok, čiže budovy a pozemky. Vo štvrtom kole bola úspešná firma Gubek, ktorá ponúkla vyššiu sumu, ako druhý účastník dražby. Spoločnosť Medea sa na dražbe nezúčastnila," povedala I. Beslerová.
Ako sa nám podarilo zistiť, Medea medzitým kúpila od Leasrealu výrobné zariadenia, ktoré teraz demontuje a chce ich z Rožňavy odviesť. Podľa dobre informovaného zdroja, ktorý si však neželá byť menovaný, košická Medea tak koná preto, aby konkurentovi z Moldavy neprepustila trh. Vyjadrenie generálneho riaditeľa Medey sa nám včera získať nepodarilo. Výkonný riaditeľ firmy Gubek Ivan Šmihula potvrdil záujem o rožňavskú pekáreň, ako i snahu o jej fungovanie. "Jednáme s Medeou, ale aj s inými firmami. Koncom tohto mesiaca by sme mali vedieť, na čom sme. Zatiaľ je predčasné niečo tvrdiť s istotou. Pekáreň v Rožňave má šancu ďalej sa rozvíjať," uviedol I. Šmihula.
Firma Granum vznikla v jeseni roku 1994, keď trojica podnikateľov kúpila od FNM Rožňavské pekárne a cukrárne. Firma však postupne upadala, strácala trh a prepúšťala ľudí. Návrh na konkurz Granumu podal jeden z majiteľov JUDr. Ing. Ján Ďurica ako súkromná osoba i ako majiteľ firmy Duvoks, s. r. o., Kriváň, ktorá Granumu predávala automobily. Neskôr sa pridal aj samotný Granum. Najväčším veriteľom sa stal J. Ďurica po tom, ako skúpil pohľadávky spoločnosti vo výške 6-miliónov korún. Majitelia pekárenskej firmy v dôsledku zlého hospodárenia museli jej časť, pekáreň v Revúcej, predať v decembri roku 2000. Neskôr, krátko pred vyhlásením konkurzu, zrušili výrobu perníkov, do ktorej predtým investovali značný objem financií a odstavili i cukrárenskú výrobu. Z 88 zamestnancov spred roka zostalo v závode spoločnosti Medea k dnešnému dňu iba 30. Od 1. mája prídu o prácu aj tí. Ako sme sa od nich dozvedeli, rohlíky v pekárni nepečú už niekoľko týždňov a od budúceho týždňa končia i s výrobou chleba. Nebudú ho mať totiž v čom upiecť.
Autor: pk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.