lokalizácii a rovnako takmer desaťročnej úspešnej existencii spoločnosti Agrokarpaty Plavnica. Tá v súčasnosti patrí k najznámejším pestovateľom liečivých rastlín, ktoré spracuváva na výrobu liečivých čajov, bylinných masážnych olejov, či prírodných esencií.
"Konkurencia v tomto odvetví je mimoriadne silná. Jej rast sme pocítili hlavne v poslednom období, v ktorom na Slovensko preniklo doslova živelnou silou množstvo nadnárodných veľkoobchodných spoločností. Prienik takej malej firmy ako sme my, na pulty ich supermarketov, je len ťažko realizovateľný. V oblasti liečivej kozmetiky je to snáď ešte horšie. Veľké farmaceutické, či kozmetické koncerny investujú do svojej masívnej reklamy objemy peňazí, prevyšujúce celkový obrat našej spoločnosti," konštatuje konateľ spoločnosti Agrokarpaty Plavnica, Mikuláš Bobuľský.
V otázke prežitia preto plavnickí bylinkári vsadili na kvalitu a ekológiu. "Je to asi jediná schodná cesta ako uspieť. Drvivú časť liečivých bylín si preto pestujeme samy. Za našu strategickú bylinu, považujeme rumanček, ktorý pestujeme na takmer 40 hektároch. Na trocha menších plochách je vysadený ľubovník, skoroceľ či mäta pieporná. Všetky byliny pestujeme prísne ekologicky, bez hnojenia a chemickej ochrany," tvrdí M. Bubuľský a dodáva, že bez "kvapky chémie" funguje aj
spracovateľský a baliaci proces.
V súčasnosti tunajšia "eséročka" produkuje až 60 druhov liečivých čajov a niekoľko druhov masážnych olejov. Receptúry na ich zmiešavanie, pritom získavajú aj zo zahraničia. "Mimoriadne plodná je predovšetkým naša spolupráca s českými a ukrajinskými kolegami s Vedeckovýskumného ústavu pre fytoterapiu v Užhorode," dozvedeli sme sa od konateľa firmy, pôsobiacej na trhu liečiv, ktorá v súčasnosti okrem konkurencie bojuje aj so všeobecnou platobnou neschopnosť. "Je to jeden z najväčších problémov dneška. Takzvané nedobytné pohľadávky, a mizerná platobná disciplína značne deformuje naše hospodárske výsledky. Kvôli nim nám napríklad nemôžu neprideliť finančné prostriedky z predvstupového fondu Európskej únie SAPARD," konštatuje trpko Mikuláš Bobuľský.
Ako dodáva ďalej, z týchto prostriedkov mala firma záujem rozbehnúť pestovanie tonizujúcich (ľudský organizmus povzbudzujúcich - pozn. redakcie) byliniek.
"Vývoj ide stále vpred a dnes je v móde ženšeň a jemu podobné byliny," tvrdí konateľ spoločnosti Agrokarpaty Plavnica, ktorej sa platobná neschopnosť partnerov paradoxne postarala o rozšírenie výroby. Bardejovský Jas jej totiž pred časom dlhoval určitý objem peňazí, ktorý nakoniec kompenzoval dodaním linky na šitie obuvných zvrškov, kde pracuje menšia časť zo siedmych desiatok jej pracovníkov. "Liečivé byliny a produkty z nich sú však pre nás prvoradé. Rovnako tak, ako naša snaha preraziť na zahraničné trhy," hovorí budúcich plánoch Mikuláš Bobuľnický konštatujúc, že v tomto smere vkladá značné nádeje do finančného príspevku, ktorý by mala dostať jeho spoločnosť z Ministerstva pôdohospodárstva.
"Tieto peniaze, chceme použiť na nákup špeciálnej techniky, ktorá by mala výraznejšie zvýšiť produktivitu práce a naplniť tak predstavy firmy o prieniku na trhy západnej Európy," povedal nám na záver Mikuláš Bobuľský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.