oblepil Slovensko predvolebnými bilboardami, rozbehli kampaň aj kresťanskí demokrati. A vhupli do nej rovnými nohami s návrhom rovnej dane pre všetkých. Nielen o tom sme sa rozprávali s predsedom KDH, Pavlom Hrušovským (na snímke).
Odštartovali ste predvolebnú kampaň s témou rovná, 14- percentná daň, pre všetkých. Chcete presadiť radikálne zníženie daňového zaťaženia a zjednodušenie celého systému výpočtu daní. Spomínaný návrh by však spôsobil výpadok vo verejných financiách vo výške 7 až 10 miliárd korún. KDH teda, podobne ako SDK pred voľbami v roku 1998, zdá sa sľubuje niečo, čo nemôže splniť.
"Rovná daň je naozaj odvážny návrh, ktorý so sebou nesie aj isté riziká a množstvo nezodpovedaných otázok. Jednou z nich je aj problém výpadku finančných prostriedkov na strane príjmov do štátneho rozpočtu. V štátoch, kde táto daň funguje, je príjem do štátneho rozpočtu z daní oveľa vyšší, ako pred jej zavedením. Nehovoríme však o zavedení rovnej dane z jedného dňa na druhý. V priebehu nasledujúceho volebného obdobia sa k nej chceme postupnými krokmi dopracovať. Prekvapuje ma, že novinárska verejnosť vníma našu iniciatívu zavedenia rovnej dane skôr negatívne a nehľadá v tom niečo, čo by mohlo zlepšiť podmienky hospodárskej politiky štátu v nasledujúcich rokoch. Za návrhom rovnej dane nie je populizmom a lacné získavanie hlasov."
Ľudia v najzaostalejších regiónoch, medzi ktoré patrí aj Zemplín, však potrebujú v prvom rade prácu. Ak totiž nezarábajú a žijú len z podpory a sociálnych dávok, výška dane je pre nich druhoradá. Má KDH pripravené niečo na zníženie nezamestnanosti na východnom Slovensku?
"V prvom rade treba vo všetkých regiónoch vytvoriť bezpečné podnikateľské prostredie. Zahraniční investori majú stále obavu vstupovať aj do okrajových regiónov, ďaleko od Bratislavy. KDH sa chce zaoberať aj problémom veľkých regionálnych rozdielov, a prípadne uvažovať o daňových zvýhodneniach pre podnikateľské subjekty v zaostalejších regiónoch."
Prečo sa niečo podobné nepodarilo presadiť už oveľa skôr, KDH je predsa už tri a pol roka súčasťou vládnej koalície?
"Nikto nemá čarovný prútik a treba reálne zvážiť silu KDH, ktoré má jedného ministra a deviatich poslancov."
Slovenská ľavica je rozhádaná, nové strany vznikajú ako na bežiacom páse. Je Weissova Sociálno-demokratická alternatíva možným partnerom pre KDH?
"Model spolupráce konzervatívnych a socialistických strán sa vo vyspelých demokraciách osvedčil ako možná forma pokojného vládnutia. V Rakúsku niekoľko volebných období po sebe vládli socialisti s ľudovcami a fungovalo to dobre. Zatiaľ však nevieme, čo chce nová strana programovo ponúknuť. Preto sa spolupráca s SDA nedá vylúčiť. Bude však záležať od toho, či sa dostanú do parlamentu, alebo nie. Nepovažujem za príliš šťastné, keď päť mesiacov pred voľbami vznikne nový politický subjekt, ktorý sa síce môže dostať do parlamentu, ale nadávam mu dlhšiu životnosť, ako jedno volebné obdobie. Myslím si, že na ľavom spektre politických strán, ešte budeme do volieb svedkami veľkých prekvapení, pretože ani SDĽ ešte nepovedala posledné slovo."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.