bývalých zamestnancov od roku 1999 uplatňuje až doposiaľ svoje pohľadávky odstupné voči bývalému vedeniu tejto fabriky, Vitrum, s. r. o..
"Tieto pohľadávky vznikli pri rozväzovaní pracovného pomeru a doteraz iba šesťdesiat dva percent bývalých zamestnancov dostalo financie, ktoré im prináležia zo zákona," povedal k tejto téme člen predsedníctva Rady odborového zväzu Kovo Jozef Balica. Jednalo priemerne o osemsto pracovníkov bývalého Vitrumu a išlo o odstupné za dva až päť mesiacov. Celková suma činila okolo 36 miliónov korún. Ako ďalej dodal J. Balica, terajšie vedenie nemá do nič do činenia s touto záležitosťou, pretože tieto pohľadávky a ich vyplácanie má na starosti bývalá správkyňa konkurznej podstaty Danica Birošová.
Situácia, kedy takmer štyridsať percent bývalých zamestnancov, nedostala svoje odstupné bola predmetom poslednej konferencie Základnej organizácie odborového zväzu Kovo v Kovohutách v Krompachoch, ktorá sa konala ešte vo februári toho roku. "Jednoznačne členovia odborovej organizácie zaviazali odborovú organizáciu a požiadali aj odborový zväz Kovo o realizáciu aktivít, ktoré by viedli k stopercentnému uspokojeniu spomínaných pohľadávok," tlmočil uznesenie tohto stretnutia J. Balica. Momentálne odborári čakajú na konečný verdikt Krajského súdu v Bratislave. Ten by mal totiž rozhodnúť v rámci rozvrhového konania, koľko a v akej výške budú uspokojené pohľadávky jednotlivých veriteľov. "Ide totiž nie len o dlhy voči bývalým zamestnancom, ale aj napríklad voči obchodným spoločnostiam či iným subjektom. V každom prípade však odborový zväz Kovo vyvíja aktivity, aby boli uspokojené pohľadávky bývalých zamestnancov čiže členov odborového zväzu Kovo. Toto je naša priorita číslo jeden. Keď bude jasný súdny verdikt, tak potom tomuto stavu prispôsobíme aj ďalšie naše aktivity," konkretizoval J. Balica.
V prípade, že ten nevyzneje v prospech veriteľov z radov bývalých zamestnancov, člen predsedníctva Rady odoborového zväzu Kovo nevylučuje ani následné napadnutie súdneho rozhodnutia.
Napriek tomu, že mnohí bývalí zamestnanci našli pracovné uplatnenie u nového prevádzkovateľa fabriky, aj im prináleží podľa zákona finančné odstupné. "V tomto prípade nedošlo k prechodu povinnosti a práv na nového vlastníka. Ten totiž prevzal fabriku bez ľudí. Vyrovnanie teda ostáva na správkyni konkurznej podstaty," dodal J. Balica.
Spišskému denníku sa v tomto prípade nepodarilo získať stanovisko Danice Birošovej. Tá totiž pre svoju zaneprázdnenosť nebola dlhšiu dobu zastihnuteľná. Napriek tomu, že Spišský denník niekoľkokrát telefonicky formou odkazov na ňu apeloval, aby k tejto téme zaujala stanovisko, nestalo sa tak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.