dospelých jaguárov, ktorí jej prehryzli šiju. Prípad usmrtenia človeka jaguárom je celkom výnimočný, avšak nepoznáme bližšie okolnosti, ktoré ho zavinili. Jaguár sa spravidla ľuďom vyhýba, len keď sa cíti byť ohrozený a bez možnosti úniku opováži sa postaviť človeku na odpor.
Jaguár má domov v dažďových pralesoch Južnej a Strednej Ameriky. Vzhľadom ja podobný leopardovi, ktorý žije v Ázii a v Afrike. Tieto druhy odlíšime podľa charakteristických čiernych vencovitých škvŕn na srsti chrbta a bokov. Leopard má dvorce škvŕn prázdne, kým pri jaguárovi ich väčšina obsahuje 1-2 čierne bodky.
Jaguár je stromová šelma. Šplhá sa vysoko do korún stromov, kde bezpečne odpočíva, loví opice a leňochody a v pokoji požiera aj korisť ulovenú na zemi. Na strom zavlečie i také veľké zvieratá ako sú divé svine pekari, kapybary či mladé tapíre. Úlovok zakliesni medzi konáre a takto upevnený nerušene požiera. Zvyšky hostiny nechá na mieste, čím zabráni mäsožravcom neschopným liezť po stromoch, aby sa na jeho koristi priživovali. Obľúbenou pochúťkou jaguára sú opice, nedokáže ich však prenasledovať v korunách stromu. Používa preto taktiku postriežky. Nehybne vystretý na vodorovnej vetve trpezlivo čaká, až sa k nemu priblíži neopatrná opica. Vtedy sa bleskurýchlo vymrští a prekvapenú obeť zrazí mohutným úderom laby. Úder je taký mocný, že hravo rozdrví pancier korytnačky aj tá je súčasťou jeho jedálnička. Opice sa mstia svojmu nepriateľovi tým, že keď ho zbadajú, spustia vreskot, ktorý iné zvieratá varuje pred nebezpečenstvom. Jaguárovi potom ostáva len hľadať niečo pod zub vo vode. Podobne ako to robia iné veľké mačky mávnutím laby vyhadzuje ryby na breh. Opováži sa aj na urastenú piraňu, ale veľkým skokom sa rýchlo vráti na breh, aby sa sám nestal korisťou ostatných piráň. Stalo sa, že jaguára pri vode napadla anakonda, ktorá podcenila jeho nebezpečnosť. Jaguár vtedy obyčajne rozhryzne hlavu útočníka a s chuťou sa pustí do jeho konzumovania. Jaguár často loví i menšie kajmany, avšak aj pasený dobytok. Jediným zahryznutím do krku usmrtí urasteného býka. Indiáni ho preto prezývajú "zabijak jednou ranou".
Jediným skutočne nebezpečným nepriateľom jaguára je človek. Indiáni ho lovia šípmi napustenými rastlinným jedom kurare, ktorý spôsobuje ochrnutie. Šípy vyfukujú z dlhých bambusových fúkačiek. Kurare pôsobí až po určitom čase. Zasiahnutý jaguár hravo vylezie na strom, aby sa ukryl pred dorážajúci psami. Asi o štvrť hodiny začne jed účinkovať. Zviera dostáva kŕče a potom mu ochrnú nohy. Bezvládny jaguár spadne na zem, kde ho vyčkávajúci lovec bez rizika usmrtí. Šípkami otrávenými kurare amazonskí primitívni domorodci dodnes lovia aj opice a vtáky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.