od februára tohto roku okrem iných povinností, vydávať občanom rybárske lístky. Predtým tak robili mestá a obce.
Nemalé problémy spôsobil v chode odboru pozemkového, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva na Okresnom úrade (OÚ) v Starej Ľubovni. "Napriek tomu, že sme prebrali tieto kompetencie od obcí, rozpočet nebol navýšený. Keby sme chceli byť dôslední, žiadali by sme obce, aby nám s prenosom kompetencií uvoľnili aj financie. Tak ako to žiadajú ony od štátu," uviedol pre Tatranský denník prednosta OÚ v Starej Ľubovni Andrej Mokriš.
OÚ takisto nedisponuje kvalifikovanou silou. Agendu zatiaľ vybavujú doterajší zamestnanci odboru. Podľa A. Mokriša by tento úsek potreboval najmenej jedného pracovníka naviac. "Uvažovali sme o tom, že prijmeme nejakých ľudí v rámci aktívnej politiky práce, ale naše smernice nám umožňujú zamestnať iba ľudí so zmenenou pracovnou schopnosťou," vysvetlil prednosta.
V Poprade sa s problémom nárastu agendy popasovali o čosi lepšie. Vedúci odboru PP a LH Róbert Dula nám povedal, že zatiaľ agendu zvládajú bez problémov. Všetky podklady a kartotéky sme si už v predstihu vyžiadali od Mestského úradu v Poprade. Občanov vybavuje jedna pracovníčka. "Navýši sa jej síce pracovná náplň, ale nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť," doplnil vedúci odboru. Zároveň dodal, že najväčší nápor žiadateľov o rybárske lístky bude práve v týchto dňoch, pretože štartuje sezóna. O niekoľko týždňov bude podľa R. Dulu kľud.
Na tému či bol prenos tejto kompetencie z obcí na štátnu správu zmysluplný sa s nami zástupca prednostu OÚ v Kežmarku Jozef Harabin odmietol baviť. Podotkol iba, že OÚ, ako orgán štátnej správy, je povinný zo zákona plniť úlohy a táto je jedna z nich. "Počty pracovníkov sme nezvyšovali. Prieťahy vo vybavovaní rybárskych lístkov zatiaľ nie sú. Prenos nám nepriniesol väčšie problémy. Ak by sa tak stalo, sme schopní ich riešiť," konštatoval J. Harabin.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.