mimoriadne úspešne.
Kežmarskej Nemocnici s poliklinikou (NsP) MUDr. Alexandra sa podarilo podpísať zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) do konca roka. Podľa slov riaditeľky MUDr. Eleonóry Kovalčíkovej im na tento rok, oproti minulosti poisťovňa dokonca sčasti navýšila objem výkonov. Presný objem financií nám však riaditeľka odmietla prezradiť. "V minulosti bolo naše zariadenie značne finančne poddimenzované. Ani po zvýšení to však nebude ružové," myslí si E. Kovalčíková.
Nemocnici každý mesiac narastajú dlhy o tri milióny korún. Napriek tomu podľa riaditeľky nehrozí stav, aby neboli ošetrené akútne stavy. "Pokiaľ ide o zákroky, pravdepodobne sa nevyhneme tendencii pokračovať v plánovaní. Nebudeme však medzi pacientmi selektovať podľa toho s akou poisťovňou majú zmluvy," dodala šéfka NsP Kežmarok.
Podľa slov riaditeľa NsP Poprad MUDr. Štefana Vojtaššáka, zariadenie bude zabezpečovať ústavnú starostlivosť na úkor ďalšieho zadlžovania. Vedenie NsP totiž podpísalo platobnú zmluvu so VšZP iba na tri mesiace. "V priebehu tohto obdobia (do konca júna 2002 - pozn. redakcie) sa uskutočnia ďalšie rokovania," uviedol riaditeľ.
VšZP ponúkla popradskej nemocnici približne rovnaké objemy, ako v predchádzajúcom roku. Je to zhruba o 25 až 30 percent menej ako reálne nemocnica potrebuje. Nemocnica už v predchádzajúcich rokoch uskutočnila transformačné kroky. Takisto zefektívnila a optimalizovala zdravotnú starostlivosť na všetkých úsekoch a oddeleniach, čím sa výrazne znížili celkové náklady.
O vyše pol milióna mesačne viac ako v predchádzajúcom roku poskytla počnúc prvým aprílom VšZP NsP v Starej Ľubovni. Ekonomický námestník NsP MUDr. Peter Bizovský však tvrdí, že to ani zďaleka nebude postačovať na chod nemocnice. "Mesačne by sme potrebovali 2,5 až 3 milióny korún," konštatuje námestník.
VšZP však zrušila zálohy. Aj v Starej Ľubovni boli nútení zredukovať počet lôžok a zaviesť takzvané objednávacie lístky. "Nebezpečné a akútne stavy ošetríme všetky. Pravdepodobne sa predĺži doba čakania na operácie v chronických prípadoch. Z dvoch týždňov môžu byť aj dva mesiace," pripustil jeden z možných scenárov námestník, ktorý je zároveň predsedom komisie zdravotníctva pri pléne poslancov Vyššieho územného celku Prešov.
Práve o ďalšom smerovaní zdravotníctva sa bude na pôde VÚC bude hovoriť v najbližších dňoch. Jednania sa majú zúčastniť riaditelia nemocníc, zástupcovia zdravotných poisťovní a lekárskej komory. "Chceme sa baviť najmä o perspektíve zdravotníckych zariadení. Financie od štátu totiž ani zďaleka nepostačujú na riadny chod nemocníc. V tomto smere je práve Prešovský VÚC špecifický. Neprerozdelili nám totiž toľko, ako ostatným. Pritom v regióne je v rámci Slovenska najvyššia chorobnosť, takže zdravotnícke zariadenia sú v tomto regióne potrebné. Súčasný nedostatok financií by ich však rýchlo mohol poslať do krachu," uzavrel Peter Bizovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.