pacientov, začína naberať reálne kontúry aj v Nemocnici s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi. Od začiatku apríla totiž začali zdravotné poisťovne uplatňovať nové cenové výmery a táto skutočnosť sa negatívne odrazila v ekonomickej situácii spišskonovoveského nemocničného zariadenia. O tom, že spomínaná oblasť bola aj do týchto čias vyhrotená, svedčí celkový dlh nemocnice. Súčasné záväzky balansujú na sume 130 miliónov korún.
"Všeobecná zdravotná poisťovňa si u nás objednala hospitalizáciu iba 60 percent pacientov z celkového minuloročného počtu," povedal k tejto téme riaditeľ Nemocnice s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi MUDr. Peter Jankech (na snímke). Pre porovnanie uviedol aj čísla, ktoré hovoria o tom, že vlani boli napríklad na oddelení zvanom ARO hospitalizovaní mesačne priemerne dvadsiati pacienti. V tomto roku si primár oddelenia môže dovoliť formou hospitalizácie liečiť mesačne osem osôb.
Cenový výmer od Všeobecnej zdravotnej poisťovne ďalej hovorí, že na chirurgii môžu za jeden mesiac prijať na lôžkové oddelenie 81 ľudí. V minulom roku však prešlo chirurgiou 195 chorých pacientov, ochorenie ktorých si vyžiadalo hospitalizáciu. Zarážajúcim faktom je aj to, poisťovňa oklieštila svojím limitom počet lôžok aj novorodeneckom oddelení a to až o 30 percent. "Už v polovici tohto mesiaca sme naplnili limit daný do zdravotnej poisťovne," konštatoval P. Jankech. Ako ďalej dodáva, situácia spôsobujúca rizikový chod nemocnice nie je zapríčinená iba Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. Podobne je na tom napríklad aj limit od zdravotnej poisťovne Sidéria.
Tá napríklad uhradí hospitalizáciu iba jedného pacienta za štvrťrok na oddelení ARO. "Neviem si predstaviť, ako budeme postupovať napríklad v prípade hromadnej autohavárie, kedy väčšie množstvo zranených účastníkov bude práve poistencami Sidérie," popísal možný prípad z praxe riaditeľ spišskonovoveskej nemocnice. "Doteraz sme iba živorili. Od nového systému som čakal spravodlivejšie rozdeľovanie peňazí opak je však pravdou. V tomto prípade mám vážne obavy, že v blízkej budúcnosti bude vážne ohrozená zdravotná starostlivosť v regióne," vyslovil svoje obavy P. Jankech na margo nemocnica, ktorá poskytuje zdravotnú starostlivosť spádovej oblasti so 71 200 obyvateľmi.
Budúci týždeň sa na pôde nemocnice uskutoční gremiálna porada, kde sa vedenie dohodne na praktizovaní poradovníkov v prípade chronických pacientov. Lenže ako povedal riaditeľ, realizovanie tejto myšlienky bude veľmi ťažké. V medicíne je veľmi ťažko selektovať chronické prípady od akútnych. "Čo sa týka detského oddelenia, tak tu vôbec neexistuje pojem chronický pacient. Podobná situácia vládne aj na oddelení ARO. Na chirurgickom oddelení sa zase drvivá väčšina pacientov dá označiť prívlastkom akútna. Málokto totiž príde na oddelenie s tým, že ho dva roky trápi žlčník a teraz by chcel podstúpiť operačný zákrok," vyjadril sa na margo plánovaného opatrenia P. Jankech.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.