s rozlohou 17 hektárov neďaleko Továrenskej ulice a schválilo potrebné zmeny v územnom pláne, prišiel na rad predaj pozemkov a založenie Správcovskej spoločnosti parku, s. r. o., ktorá by mala v budúcnosti koordinovať aktivity pri budovaní a využívaní priestorov v priemyselnom parku.
Michalovskí poslanci sa preto stretli na mimoriadnom mestskom zastupiteľstve. "Prihlásili sme sa k vízii zriadenia priemyselného parku v Michalovciach. V spolupráci s firmou IPEC sa nám naše predstavy pomaly darí zreálňovať. Keďže chceme požiadať ministerstvo hospodárstva o zaradenie vybranej lokality do zoznamu priemyselných parkov, k žiadosti musíme pripojiť tiež všetky kúpno-predajné zmluvy na pozemky, na ktorých by sa mal priemyselný park nachádzať. Konečný termín na podanie žiadostí je stanovený na 15. mája, a keďže času nie je nazvyš a väčšinu dokumentov musí odobriť mestské zastupiteľstvo, museli sme zvoliť alternatívu mimoriadneho zasadnutia", vysvetlil primátor Michaloviec Jozef Bobík.
Poslanci preto do detailov rozoberali náležitosti návrhu Dohody o postúpení práv a záväzkov a Kúpnej zmluvy z 22. januára 2002, uzatvorenej medzi správcom konkurznej podstaty MEZ, a. s., mestom Michalovce a spoločnosťou IPEC - Management, s. r.o. "Správca konkurznej podstaty predal pozemky, na ktorých by mal stáť park spoločnosti IPEC Management za takmer 26,5 milióna korún. Firma IPEC Management následne previedla vlastnícke práva k pozemkom na mesto Michalovce", doplnil primátor.
Dôvodom tohto, zdanlivo nelogického kroku bol fakt, že na základe platnej legislatívy, štát finančne podporí výstavbu infraštruktúry priemyselných parkov len na pozemkoch, patriacich obciam a mestám. Mesto pritom počíta s tým, že štát vykryje 70 percent nákladov na stavbu inžinierskych sietí v parku. Náklady na vybudovanie potrebnej infraštruktúry, komunikácií a prívodu médií, by sa mali vyšplhať na 100 až 150 miliónov korún. "Celý priemyselný park by mal zaberať plochu 17 hektárov, z čoho 90-tisíc metrov štvorcových budú tvoriť výrobné haly. Ak všetko pôjde dobre, s výstavbou sietí a infraštruktúry by sa mohlo začať v závere tohto roka," uviedol pre náš denník konateľ spoločnosti IPEC - Management, s. r. o., Ing. Ivan Čarnogurský ml., ktorý je synovcom ministra spravodlivosti a expredsedu KDH Jána Čarnogurského.
Projekt, ktorý je v počiatočnom štádiu, si vyžiada náklady prevyšujúce 750 miliónov korún. Podľa zatiaľ neoficiálnych informácií, záujem o investovanie v rámci michalovského priemyselného parku má nemecká spoločnosť BSH Drives & Pumps, s. r. o., vyrábajúca elektromotory a čerpadlá pre bielu techniku a talianska firma Tranceria Emiliane, pôsobiaca v súčasnosti vo výrobnom areáli Zemplínskych strojární a vyrábajúca výlisky práve pre BSH.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.