ktorá sa včera začala v Košiciach.
Spoločenská hodnota tohto ohrozeného živočícha je podľa vyhlášky k zákonu o ochrane prírody a krajiny vyčíslená na 30-tisíc korún. Na Slovensku sa vyskytuje v niekoľkých málo lokalitách, ale jej reprodukčná populácia v pôvodnom prostredí je známa iba v Národnej prírodnej rezervácii Tajba pri Strede nad Bodrogom. Rezervácia v blízkosti slovensko-maďarských hraníc má vyše 26 hektárov a v súčasnosti tam podľa odhadov žije asi 60 jedincov.
Osud korytnačky močiarnej nie je ľahostajný aktivistom z občianskeho združenia Fauna Carpatica. V spolupráci s Východoslovenským múzeom (VM) v Košiciach preto zorganizovali konferenciu s cieľom získať čo najviac znalostí o tomto druhu. Účasť na dvojdňovom podujatí zahŕňajúcom aj terénnu exkurziu potvrdilo podľa Petra Havaša z VM 67 odborníkov zo 17 krajín. Prihlásených je 26 prednáškových vystúpení a 21 posterov. Témy sú zamerané na morfologické zvláštnosti a systematické rozlišovanie, ochranu, záchranné manažmenty, rozšírenie, biotopy, ekológiu i populačnú dynamiku korytnačky močiarnej.
Prvá konferencia venovaná tomuto živočíšnemu druhu sa uskutočnila v roku 1996 v Nemecku, druhá o rok neskôr vo Francúzsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.