z januára tohro roku únie mali farmári v "nových" členských štátoch EÚ dostať len zhruba štvrtinové dotácie oproti svojim kolegom žijúcim na západ od našich hraníc. Ako včera v Košiciach uviedol veľvyslanec EÚ na Slovensku Eric van der Linden, aj táto výška sa zdala viacerým štátom EÚ privysoká, no napokon sa vraj vtedy podarilo nájsť prijateľný kompromis.
Pozitívny efekt však v Bruseli vyvolala skutočnosť, že sa Slovensko na rozdiel od iných krajín na tieto podmienky príliš nesťažovalo. Zároveň však pripustil, že dozrel čas reformovať spoločnú poľnohospodársku stratégiu. Politika priamych platieb sa podľa E. Lindena výraznejšie meniť nebude, keďže stopercentné dotácie by boli finančným problémom pre rozpočet EÚ a zabrzdila by poľnohospodársku reformu. Na druhej strane nevylúčil, že sa skráti prechodné obdobie a po vzájomných rokovanich sa môže zvýšiť percentuálny podiel dotácií z 25 až na 35 percent. "Túto ponuku nevníma v Európskej komisii ako zabetónovanú, je možná aj jej určitá zmena," skonštatoval veľvyslanec E. Linden.
Možné skrátenie prechodného obdobia potešilo aj vicepremiérku slovenskej vlády Máriu Kadlečíkovú. Ako nám povedala, všetko bude záležať na tom, čo dokážeme vyjednať pri rokovanich s európskou pätnástkou.
"Som si istá, že dnes už niekto nebude hovoriť o desiatich rokoch ako to bolo v pôvodnom návrhu. Predpokladám, že sa to obdobie skráti na päť a možno aj na 3 roky. Vítam aj slová pána veľvyslanca o našom možnom vstupe do EÚ v roku 2004. Keď sa už staneme členmi únie, budeme nôcť rozhodovať o spoločnej poľnohospodárskej reforme. Som optimistka, vidím tak, že prechodné obdobie by mohlo trvať len tri roky do 1. januára 2007."
Ak sa nepotvrdia jej slová, slovenské poľnohospodárstvo sa kolapsu nemusí obávať, keďže je vraj ohromne výkonné. "Pri vyšších priamych platbách, ktoré by tvorili napríklad 35 percent objemu členských krajín EÚ, by bolo určite konkurencieschopné. Viac percent sa nám už asi nepodarí dosuahnuť," myslí si vicepremiérka a dodáva, že ako 'cenu útechy' nám EÚ poskytne viac financií na projekty na rozvoj vidieka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.