prítomnosťou prišiel do Košíc podporiť tzv. Európsky informačný deň. Hneď zrána sa zúčastnil na seminári pre regionálnych žurnalistov, kde sa vyjadroval predovšetkým na adresu nášho prístupového procesu do EÚ, v ktorom ešte Slovensku zostáva prijať 41 zákonov. Krátko po našich septembrových voľbách prijme EK posledné hodnotiace správy pred plánovaným rozšírením a odporučí Rade ministrov krajiny, ktoré sú pripravené na členstvo.
E. Linden (na snímke) potvrdil, že cieľom EÚ je rozšírenie o desať krajín v roku 2004. Slovensko pritom za súčasnej vlády urobilo významný pokrok a má preto veľmi dobré šance na vstup. Pre naše budúce členstvo budú podľa veľvyslanca mimoriadne dôležité jesenné parlamentné voľby. Pred odchodom E. Lindena späť do Bratislavy sme ho požiadali o krátky rozhovor.
Odkedy by sa Slovensko mohlo stať členom Európskej únie?
- Ak si každý urobí svoju prácu načas a správne v EÚ ako aj na Slovensku, potom som presvedčený, že harmonogram rozšírenia EÚ od roku 2004 bude platiť aj pre vás.
Vtedy nastane aj koniec vašej misie na Slovensku, keďže už potom tu nebudete mať čo riešiť...
- Áno, práve preto sa musím ponáhľať, aby som dovtedy stihol spoznať vašu krajinu... (smiech)
Za mesiac vášho pobytu na Slovensku ste spoznali predovšetkým západ republiky. Akým dojmom na vás počas uplynulých dvoch dní zapôsobilo východné Slovensko?
- Na západe a predovšetkým v Bratislave je skoncentrované relatívne veľké množstvo blahobytu, pričom je tam sústredených 80 percent všetkých zahraničných investícií. Na druhej je veľký potenciál v regiónoch stredu a východného Slovenska, ale ten nie je zatiaľ využitý.
Považujete za správnu skutočnosť, že prvých sedem rokov po vstupe Slovenska do EÚ nebudú môcť naši občania pracovať v žiadnej z doterajších členskýcj krajín?
- Nie je to o tom, či to považujeme za správne alebo nie. Proces rozširovania je proces, ktorý potrebuje podporu obyvateľov krajín súčasnej EÚ. A či to je ekonomický vysvetliteľné alebo je to skôr psychologická otázka, musíme brať do úvahy strach obavateľov "starých" krajín zo straty ich pracovných príležitostí. Napokon dokument o rozšírení musí byť schválený parlamentami členských krajín EÚ.
Čo konkrétne by nám mohlo priniesť členstvo v EÚ?
- Pre obyvateľov Slovenska vzhľadom k rozdielom v úrovni rozvoja jednotlivých regiónov, budú k dispozícii veľké zdroje štrukturálnych fondov peňažných prostriedkov a tie ktoré poslúžia na zníženie regionálnych rozdielov. Toto isto zabezpečí vznik nových pracovných príležitostí, príliv ďalších investícií, čím sa zvýši aj životná úroveň.
Zrejme to však prinesie aj niektoré nevýhody?
- Musíte sa už teraz snažiť byť v každom smere konkurencieschopný, aby vzrástla vaša produktivita práce, pretože inak bude mať veľké problémy presadiť sa na trhoch súčasných krajín EÚ.
Čo sa vám tak najviac pozdáva na Slovensku za ten mesiac, čo tu zatiaľ pôsobíte?
- Žeby dievčatá? Najviac na mňa zapôsobil fakt, že 70 percent obyvateľov Slovenska je pre vstup do EÚ. A to je veľmi povzbudzujúce. Kamkoľvek idem na nejakú prednášku, sieň je vždy plná. Ľudia tam nechodia kvôli mne, ale preto, že ich zaujíma úloha Slovenska, ktorú bude hrať v budúcej EÚ. Okrem toho oproti Holandsku je tu rozmanitejšia príroda. Videl som už Malú Fatru a Vysoké Tatry, no niečo neskutočne pekné. Musím ešte spoznať aj vaše ďalšie prírodné krásy...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.