krajiny.
Historický návrat 87-ročného Záhira ako radového občana, ktorý sa neposadí znova na trón, znamená pre bývalého monarchu, nesúceho na svojich vetchých pleciach nádeje na veľké zmeny a jednotu v krajine, možnosť zohrať významnú politickú úlohu.
Záhira na ceste z Ríma na talianskom vojenskom lietadle sprevádzal afganský premiér Hamíd Karzaj a šesť ministrov dočasnej vlády. Po vystúpení z lietadla na červený koberec na zbombardovanom kábulskom letisku Záhira privítalo asi 200 vládnych úrdníkov, diplomatov, ako aj viacerých vojenských veliteľov.
Po boku Záhira, ktorý vládol v Afganistane štyri desaťročia až do zosadenia bratrancom počas dovolenky v Taliansku v roku 1973, kráčali Karzaj a vplyvný severoafganský veliteľ uzbeckého pôvodu Abdul Rašíd Dostum.
Počas takmer 30-ročnej neprítomnosti kráľa sa štát s 23 miliónmi obyvateľov, kedysi bezpečná a obľúbená zastávka na ceste po Ázii, zmenil na strašné miesto smrti a devastácie. OSN odhaduje, že boje v Afganistane si od sovietskej invázie z roku 1979 vyžiadali 1,5 milióna obetí, dva milióny zranených a päť miliónov ľudí vyhnaných z domovov.
Od roku 1992, po odchode sovietskej armády, viedli súperiaci velitelia občiansku vojnu. O štyri roky prevzalo vládu nad väčšinou Afganistanu radikálne islamské hnutie Taliban, ktoré minulý december porazili Spojenými štátmi vedené sily prenasledujúce Usámu bin Ládina, hlavného podozrivého z teroristických útokov z 11. septembra.
Autor: Kábul (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.