Chirurgovia z nemocnice John Hunter Hospital z Newcastlu získali kmeňové bunky z kostnej drene pacienta Jima Nichola a tie mu následne injekčne vstrekli do srdcovej steny, aby tak stimulovali krvné riečisko v oblasti s nedostatočným prísunom krvi.
Nichola z nemocnice už prepustili v utorok a jeho zdravotný stav budú lekári monitorovať šesť mesiacov. Ide o medzinárodný experiment - podobné pokusy prebiehajú aj v Hongkongu a Číne.
Operácia s využitím pacientových kmeňových buniek, tzv. hlavných buniek, by mohla byť nádejou pre 30 percent pacientov v konečnom štádiu koronárnych srdcových chorôb a pre tých, čo nie sú schopní podrobiť sa by-passu alebo angioplastike.
"Cieľom tohto pokusu je zistiť efektívnosť pôsobenia kmeňových buniek získaných z kostnej drene dospelého pacienta na rast krvného riečiska v srdci," povedal kardiológ Suku Thambar. Podľa neho je zatiaľ predčasné tvrdiť, že kontroverzné získavanie kmeňových buniek z ľudských embryí by bolo efektívnejšie.
Názory vedcov z celého sveta na rovnocenné pôsobenie kmeňových buniek dospelých a embryí sa rôznia.
Austrálske štáty a teritóriá tento mesiac schválili plán povoľujúci využitie ľudských embryí na výskum kmeňových buniek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.