zbytočne. Príčinou je ich nedostatočná informovanosť.
Poruchu sluchu si najskôr všimnú v rodine a známi. Ak počúvate televíziu príliš hlasno, môže to byť prejavom poruchy sluchu. Do akej miery je ucho poškodené, dokáže povedať odborník. Jedným zo spôsobov zlepšenia sluchu je použitie slúchadla. Je to miniatúrny veľmi zložitý zosilňovač zvuku, ktorý je nastavený podľa osobných potrieb užívateľa. Rôzne typy slúchadiel pomáhajú dospelým a deťom kompenzovať poruchu sluchu tak, aby kvôli nej trpeli čo najmenej.
V minulosti nebola technika na takej vysokej úrovni ako dnes. Napriek tomu sa ľudia dokázali vynájsť v rôznych životných situáciách. Dávnejšie si nepočujúci k uchu prikladali plechový lievik, aby lepšie počuli. Do istej miery to aj pomáhalo, lebo lievik zosilnil a koncentroval zvuk. Takéto jednoduché načúvacie aparáty môžeme vidieť aj dnes v niektorých starých filmoch. Doba sa zmenila, dnes majú pacienti možnosť využiť najmodernejšie načúvacie aparáty. Odborníci dokážu vybrať, prípadne vyrobiť vhodný typ aparátu už aj pre deti od dvoch rokov.
Aký typ načúvacieho aparátu je vhodný, veľmi závisí aj od typu poruchy sluchu. Typickým znakom rôznych typov sluchových porúch je znížená citlivosť na určité frekvenčné oblasti. Zvukom označujeme mechanické kmity pružného prostredia, ktoré dokáže ľudské ucho vnímať. Kmity, ktoré majú nižšiu frekvenciu ako 16 Hertzov, označujeme ako infrazvuk. Frekvencie vyššie ako 20 kilohertzov označujeme dnes dosť často zaužívaným pojmom - ultrazvuk. Ľudské ucho dokáže vnímať frekvencie od 16- 20000Hz. Najčastejšie ucho stráca citlivosť na určité frekvenčné pásmo, tak sa stáva, že jeden typ zvuku počuje lepšie, iný horšie.
Najbežnejšou príčinou pri náhlej strate sluchu býva upchatie vonkajšieho zvukovodu. Stačí navštíviť odborného lekára, ktorý zvukovod prepláchne. Po odstránení ušného mazu sa príznaky poruchy sluchu stratia. Dôvodov prečo nepočujeme, býva viac. Vnímanie zvuku sa vysvetľuje podľa Békesyho teórie. Príčiny poruchy sluchu bývajú rôzne. Obsah stredného ucha môže byť vyplnený hnisom, hlienom, prípadne inými látkami. Príčinou býva aj znížený pohyb reťaze sluchových kostičiek. Nedoslýchaví s poruchou vnútorného ucha neznášajú vysoké tóny. Pomocou audiometrického vyšetrenia dokáže lekár zistiť typ a rozsah poruchy sluchu. Odborný lekár - foniáter potom výbere vhodný typ načúvacieho aparátu.
Načúvacie aparáty
K najstarším typom patria takzvané vreckové slúchadlá. Používajú sa väčšinou u starších ľudí a detí pri ťažších poruchách sluchu. Tento typ nie je veľmi obľúbený, lebo vidieť káblik, čo je dosť veľká estetická nevýhoda. Okuliarové slúchadlá sú konštrukčne blízke závesným, slúchadlové okuliare sa používajú iba zriedkavo. Moderná digitálna technika umožnila konštrukciu miniatúrnych slúchadiel Hi-fi kvality, ktoré sú vhodné tak pre dospelých, ako pre deti.
Najčastejšie sa používajú závesné slúchadlá, ktoré sú obľúbené najmä kvôli menším rozmerom. Zvuk sa k bubienku privádza plastickou trubičkou s ušnou koncovkou. Výhodou závesných slúchadiel je, že účinne kompenzujú väčšinu typov poruchy sluchu. Najmodernejšie sú zvukovodové vkladacie slúchadlá. Ich výhodou je, že všetky časti sú vstavané priamo do zvukovodu. Nevýhodou bežných slúchadiel je, že zosilňujú všetky zvuky- aj tie nepríjemné. Novšie typy slúchadiel sú programovateľné, takže sa dá zvoliť iný program pre reč a iný pri rôznych iných situáciách.
Kochleárny implantát
Najnovším trendom pri korekcii ťažkých sluchových porúch a hluchoty je zavádzanie kochleárnych implantátov. Nová liečebná metóda nebýva vždy úspešná. Na Slovensku sa zavádzajú kochleárne implantáty v Bratislave. V roku 1996 ho na Slovensku zaviedli šesťročnému dieťaťu. V roku 1999 sa začali kochleárne implantáty aplikovať u detí menších ako dva roky. Tieto implantáty umožňujú pacientom s trvalou poruchou sluchu registrovať niektoré základné zvukové podnety. Na rozdiel od klasických slúchadiel, ktoré pracujú ako zosilovače, nahradzujú nefunkčnú časť vnútorného ucha. Kochleárny implantát je pomôcka nielen pre tých, ktorí stratili reč, ale aj pre deti, ktoré sa narodili s ťažkou poruchou sluchu.
Kochleárny implantát nahradzuje nefunkčnú časť vlasových buniek. Vlákna sluchového nervu stimuluje elektrickými impulzmi, vďaka čomu dokáže postihnutý opäť vnímať zvuk. Moderné technológie umožňujú pre dospelých aj pre deti vybrať vhodný typ načúvacieho aparátu, prípadne kochleárneho implantátu.
Nepočujúcim sa snažia vyjsť v ústrety aj telekomunikačné firmy, ako napríklad SPT TELECOM. Pomocou špeciálneho telefónu slabo počujúci tlmočí svoju požiadavku operátorke. Medzi sebou tak dokážu komunikovať nepočujúci bez problémov. Operátorka potom tlmočí požiadavku nepočujúceho a umožňuje tak nepočujúcemu komunikovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.