Korzár logo Korzár

Mesto na dvoch kontinentoch

Istanbul - jediné veľkomesto na svete, ležiace na dvoch kontinentoch, v Európe a Ázii. Jedno z najkrajších miest sveta a zároveň z najväčších

kultúrnych, umeleckých, historických a obchodných metropol. Na scéne histórie sa objavilo už koncom druhého tisícročia pred naším letopočtom ako rybárska osada Lygos. V 7. storočí pr. n. l. sa tu usadila skupina námorníkov. Po smrti ich veliteľa dostalo sídlo jeho meno Byzantion. K rýchlemu rastu mesta napomohla hlavne jeho strategická pozícia, t.j. možnosť kontroly, obchodné a vojenské aktivity medzi Čiernym a Stredozemným morom. V prvej polovici 4. storočia rímsky cisár Konštantin Veľký vyhlásil Byzantion za hlavné mesto Východnej rímskej ríše (Konstantinovo mesto). Po prijatí kresťanstva za štátne náboženstvo bolo zmenené meno ríše na Byzancia. Vládnuci cisári sa snažili vyzdobiť mesto architektonickými a umeleckými skvostami. V čase rozkvetu Byzantskej ríše bolo najväčším centrom vzdelania, vedy a umenia vtedajšieho sveta. Keď Turci, ktorí prišli z ďalekej Ázie, rozšírili svoje panstvo po celom území Anatolie a v roku 1453 dobyli Konstantinopolis, mesto dostalo meno Istanbul a Byzantská ríša zanikla. Až do obdobia zániku islamskej ríše, ktorá sa volala Osmanská, do založenia mladej tureckej republiky v roku 1923 sultáni usilovali o rozvoj a výstavbu mesta. Preto dnešný Istanbul predstavuje architektonické a umelecké perly nielen z rímskeho a byzantského obdobia, ale najmä z turecko-islamského.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Je takmer nemožné zhliadnuť všetky krásy Istanbulu za niekoľko dní. Pokiaľ prichádzate vlastným dopravným prostriedkom, je dobré príjsť do centra zavčas rána alebo neskoro večer. My sme zvolili tú druhú alternatívu. Príchod po polnoci nám umožnil zaparkovať s karavanom v ulici medzi Modrou mešitou a Hippodromom na "Historickom poloostrove". Toto meno má pôvodné územie Konštantinovho mesta na ktorom sú natesnané najdôležitejšie kultúrne a historické pamiatky Istanbulu. Nachádza sa východne od štvrti Unkapani pri zátoke Zlatý roh a štvrťou Yenikapi na brehu Marmarského mora. Výhodná poloha parkoviska nám umožnila ľahký prístup k najatraktívnejším turistickým zaujímavostiam. Snáď najväčším lákadlom pre turistov bol neďaleký palác Topkapi otvorený denne okrem utorka. V tomto múzeu vystavujú bohatstvo dynastie, ktorá skoro 600 rokov vládla ríši rozloženej na troch kontinentoch. Palác, ktorého výstavba začala v roku 1470, nie je klasickou stavbou jedného štýlu. Každý z vládnucich sultánov nechal pristaviť novú časť. Niektoré časti boli zničené požiarom alebo zemetrasením a časom opravené. Krásne záhrady a paláce dnes slúžia rôznym účelom. Tunajšia kuchyňa zamestnávala až 1000 kuchárov a pomocníkov, ktorí varili denne pre 5000 osôb. Pri zvláštnych sviatkoch a oslavách ako obriezka princov pre viac než 10 tisíc osôb. V hlavných miestnostiach kuchyne je vystavená zbierka porcelánu z Číny a krajín Ďalekého východu. V iných zase porcelán z Istanbulu a Európy a výrobky zo striebra. V háreme, ktorý je oddelený a platí sa tu vstupné zvlášť sa nachádzajú stovky miestností, chodieb, átrií, hál a kúpelní v orientálnom štýle. Nechýbajú ani očarujúce komnaty sultánových manželiek a konkubín. Vedľa háremu sú vystavené zbrane. Za "Bránou šťastia" sa nachádza prijímací salón sultánov. Zaujímavá - nielen pre moslimov - je sekcia islamských cirkevných relikvií. Sú tu veci, patriace Mohamedovi: list, meč, luk a šíp, vlajka, oblečenie a odtlačok jeho stopy, zlatý kryt čierneho kameňa, ktorého sa moslimovia dotýkajú pri svojej púti do Mekky. Veci, patriace prvým kalifom (panovník, ktorý bol súčasne hlavou veriacich). Ručné výšivky a tkaniny môžete uvidieť v pavilóne po ľavej strane "Brány šťastia". Z miestnosti, kde sa vykonávali obriezky mladých princov, od pavilónov Jerevan a Bagdag, je krásny výhľad na zátoku Zlatý roh a starý Istanbul. Je tu aj pôstne večeradlo sultána. Z pavilónu Mecidiye je skvelý výhľad na ázijskú časť, Bospor, Marmarské more a Princove ostrovy. Len kúsok od paláca Topkapi je chrám Hagia Sofia, ktorého kupola patrí k najväčším na svete. Chrám stojí na pôvodnom mieste od 6. storočia. Po dobytí Istanbulu Turkami bola bazilika premenená na mešitu. Dnes je tu múzeum (v pondelok zatvorené).

SkryťVypnúť reklamu

Modrá mešita, pred ktorou sme stáli, je ďalším miestom, ktoré treba navštíviť. Postavili ju v 17. storočí. Vedľa nej je komplex budov, ktoré k nej patria: nemocnica, medresa, vývarovňa pre chudobných a hrobka sultána Ahmeda, ktorý dal mešitu postaviť. V letných mesiacoch sa pri nej každý večer usporadúva šou "Svetlo a tieň". Svoju bohatú históriu má aj námestie Hippodrom s dobre viditeľnými vysokými pomníkmi - stĺpmi, na ktorom sme parkovali. Bolo miestom nielen politických akcií, rôznych športových atrakcií, ale aj strašných masakier. V roku 532 tu skončilo 30 000 cisárových odporcov. Z mnohých mešít je zaujímavá Süleymaniye Camii a z kostolov chrám Chora s bohatou vnútornou výzdobou, mozaikami a freskami s výjavmi zo života Krista a Panny Márie.

SkryťVypnúť reklamu

Do Istanbulu sa vyplatí vydať aj za krásami Bosporu. Len máloktorý prieliv na svete ja taký atraktívny a zaujímavý ako on aj preto, že sa stal obeťou rýchlej urbanizácie. Spája Marmarské a Čierne more, je dlhý 36 km a v najužšom mieste široký 700 metrov. Brehy, ktoré sú spojené dvoma mostami, zdobí množstvo rezidencií, letných palácov, víl, záhrad a lesoparkov. S Bosporom sa najlepšie oboznámite z plávajúceho parníka, alebo keď si prenajmete čln. Istanbul ponúka aj veľkú možnosť nákupu. Trhy a bazáre sú zážitkom, ktorému sa s potešením môžete venovať celé dni. Prechádzka veľkým bazárom Kapali Carši by mala patriť k povinnému programu každého turistu. Od nepamäti je obchod v Oriente istým druhom hry, ktorá kupujúcemu, ale aj predávajúcemu, má priniesť potešenie.

Zaujímavostí je tu mnoho. Záleží len na čase, ktorý máme k dispozícii na toto, vraj až 13 miliónové mesto. Treba mať na pamäti, že von z Istanbulu sa opäť bez komplikácií dostaneme iba v nočných hodinách. Aj naša cesta s karavanom ožiarenými ulicami už bola pokojnejšia. Mesto rozložené na dvoch kontinentoch sme opúšťali okolo polnoci.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 285
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 565
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 398
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 160
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 046
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 773
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 751
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 811
  1. Peter Blaškovitš: Čo dnes hýbe spoločnosťou
  2. Miroslav Daniš: NESÚHLASÍM s návrhom Urbanistickej štúdie zóny Staré letisko Vajnory
  3. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  4. Eva Bachletová: Naše svetlo
  5. Štefan Šturdzík: Hamas vs Izrael.
  6. Viktor Pamula: Pieseň IMT Smile je stále aktuálnejšia
  7. Milan Buno: Prečo odovzdávame moc zlým a skazeným ľuďom?! | 7 knižných tipov
  8. Aleksander Prętnicki: Cena úspechu - Bratislavský expres
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 31 037
  2. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 22 185
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 453
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 862
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 521
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 169
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 9 823
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 7 548
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Peter Blaškovitš: Čo dnes hýbe spoločnosťou
  2. Miroslav Daniš: NESÚHLASÍM s návrhom Urbanistickej štúdie zóny Staré letisko Vajnory
  3. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  4. Eva Bachletová: Naše svetlo
  5. Štefan Šturdzík: Hamas vs Izrael.
  6. Viktor Pamula: Pieseň IMT Smile je stále aktuálnejšia
  7. Milan Buno: Prečo odovzdávame moc zlým a skazeným ľuďom?! | 7 knižných tipov
  8. Aleksander Prętnicki: Cena úspechu - Bratislavský expres
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 31 037
  2. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 22 185
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 453
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 862
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 521
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 169
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 9 823
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 7 548
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu