termoregulačné ventily, zneistila mnohých užívateľov i vlastníkov bytov. Ľudia si kladú otázku, čo to bude znamenať v praxi. Zvlášť, ak termoreguláciu majú a náklady na ňu ešte ani nestihli splatiť. Na druhej strane je prirodzené, že dodávateľ tepla sa začne správať trhovo a bude do bytov tlačiť čo najviac tepla. Napokon, svedčia o tom aj ohlasy ľudí, ktorí upozorňujú, že aj v týchto dňoch, keď je už vonku príjemne, majú v bytoch cez deň doslova horúco. Pritom, súčasná cena tepla sa pohybuje na hranici 360 korún za gigajoul a ak jeden byt spotrebuje 50 gigajoulov za rok, ide o nemalú sumu z rodinného rozpočtu. Môže sa stať, že o dva až tri roky za tú istú spotrebu zaplatí o tretinu viac a bežný človek to nebude môcť nijako ovplyvniť.
Oslovili sme preto predsedu Bytového družstva (BD) v Prešove Ing. Miroslava Sopka a požiadali ho o názor na otázku, ktorou sa v týchto dňoch zaoberá mnoho ľudí. Majú sa prikloniť k termoregulácii a investovať do nej, alebo využiť právo a odmietnuť ju? "Z našej štatistiky vyplýva, že v bytových domoch, kde je namontovaná termoregulácia je ročne ušetrených 20,6 percenta nákladov na teplo. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi je rozdiel v platbách od 2 do 6 tisíc korún. Jasné, že to nie je lacný špás a v našom regióne je reč o peniazoch veľmi citlivá téma. Kontaktujem sa pravidelne s nájomníkmi a môžem povedať, že až na 90 percent sú so systémom spokojní ," argumentoval hneď v úvode rozhovoru, ale netajil, že sa nájdu aj kritici.
Zákon stanovoval hydrostatické vyregulovanie bytových domov, teda dodať len toľko tepla, koľko je pre výmeru bytu potrebné. Preto BD pristúpilo k montovaniu termostatických ventilov, ktoré regulovali teplo v bytoch aj keď ľudia neboli doma. "Naviac sme montovali pomerové rozdeľovače nákladov na teplo, čo je záver celého systému. Spotrebované gigajouly sa totiž dajú rozúčtovať podľa rozlohy bytov. Teda ten, kto šetrí, platí menej. Takýto systém máme z celého fondu v osemtisíc bytoch."
Ako pripomenul, novela zákona hovorí o tom, že hoci termostatické ventily na radiátory nie sú povinné, ale hydraulické vyregulovanie bytových domov je nutné a v tejto kategórii ostáva dokončiť ešte dvetisíc bytov. Štátna energetická inšpekcia dala v tejto súvislosti prešovskému BD termín, ukončiť ho najneskôr do konca tohto roku. "Žiaľ, štát povedal len A, ale problém nie je dotiahnutý tak, aby riešil peňaženku ľudí. Všetci totiž raz prídu na to, že tie ventily, do ktorých sa im nechce investovať, šetria ich peniaze a prispôsobia sa systému. Napokon, je rokmi odskúšaný vo svete, tak načo sa budeme vracať z cesty späť?" Zaujímalo nás tiež, koľko taká termoregulácia nájomníka stojí. Podľa M. Sopka pri systéme so stupačkami ide o 1 500 až 1 600 korún za jeden radiátor v byte, ale tam, kde je podlahové kúrenie, tam to stojí okolo 2 000 korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.