pozornosť. Na snímke môžeme vidieť desaťkorunovú mincu z obdobia Slovenského štátu s letopočtom 1939. Táto minca sa do obehu nikdy nedostala, zberatelia ju prakticky nepoznajú. Má priemer 29 milimetrov, je razená zo striebra. Na lícnej strane je medzi dvoma lipovými vetvičkami umiestnený štátny znak. Nad štítom znaku je umiestnená veľká číslica "10". V spodnej časti mince pod väzbou oboch vetvičiek je umiestnený letopočet. Na strane rubu je dominantný nápis "PRIBINA KNIEŽA SLOVENSKÝ 833". V strede dolu pod portrétom je umiestnená nominálna hodnota.
Väčšina skúšobných razieb desaťkorunových mincí je razená s letopočtom 1941. Kresba averzu a reverzu je podobná, ako na obehovej desaťkorunovej minci. Skúšobné razby na overenie technických parametrov sa razili v roku 1941. Niektoré skúšobné razby sa od oficiálne vydanej mince líšia iba hmotnosťou a ročníkom. Na snímke vidíme mincu, ktorá sa takmer v ničom nepodobá na oficiálne platnú desaťkorunu. Napriek tomu ak mincu na snímke porovnáme s oficiálne platnou mincou, nájdeme na nich spoločné znaky. Z technických parametrov je rovnaký priemer a úprava hrany. Autor skúšobného odražku nie je jednoznačne známy, dá sa však predpokladať, že autorom návrhu bol akademický sochár a medailér Ladislav Majerský.
Skúšobné razby sú vzácne, veľmi vyhľadávané. nemali by sa dostať do obehu, no napriek tomu väčšinou končia v múzeách a u zberateľov. Nie je to na škodu veci, pomáhajú najmä historikom. Skúšobné razby by mala mincovňa po splnení ich poslania zničiť pod úradným dozorom. Nestáva sa tak, dôkazom sú aj tieto ukážky. Podobným príkladom je strieborná päťkoruna z roku 1937, ktorá je vzácna a vyhľadávaná. Málokomu sa podarí tieto mince získať, väčšinou chýbajú aj v múzeách. Aj bez takýchto kuriozít môžeme vytvoriť typovú zbierku, ktorá dokonale mapuje historický vývoj mincí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.