ku kobercu musíme pristupovať omnoho rafinovanejšie. Koberec je potrebné čistiť, a to už je činnosť, ktorá má presné pravidlá.
Najdôležitejšie je pri údržbe zbavovať koberce od prachu, pretože zaprášené a neošetrované koberce sú ľahkou potravou pre škodlivý hmyz. To platí ako pre koberce ležiace na podlahe, tak aj pre tie, ktoré visia na stene. Práve pri nich totiž majitelia najčastejšie zabúdajú na správne čistenie.
Ručne viazané koberce nevystavujte dlhší čas vlhkému prostrediu. Pri čistení perzského koberca môžete použiť bežný vysávač s nižším výkonom, avšak bez klepáča či rotačného kefového nástavca. Prvé vysávanie by sa však malo urobiť najskôr po troch, a ešte lepšie po viacerých týždňoch od položenia. Počas tohto času sa vlasy chodením upevnia a takzvane sa zašliape. Perzským ručne viazaným kobercom určite prospeje, ak ich ručne vykefujete (iba po smere vlasu) alebo vyprášite. V zime je vhodné vyprášiť koberec na čerstvom čistom snehu tak, že ho obrátime vlasom na zem.
Miesta, na ktorých stojí ťažší nábytok, je potrebné pravidelne kontrolovať, či sa na nich neusadili mole, pretože tam, kde necirkuluje vzduch, je pre nich ideálne prostredie. K odstráneniu škvŕn od potravín a podobne postačí obyčajné toaletné mydlo, z ktorého vytvoríme vo vlažnej vode bohatú penu a tou škvrnu vyčistíme. Nikdy nedopusťte, aby sa vás perzský ručne viazaný koberec veľmi namočil. Predovšetkým u celovlnených kobercov by došlo ku zrazeniu osnovných nití a tým ku pokrúteniu koberca. Ak sa nám na koberec vyleje akákoľvek tekutina, je potrebné ju najprv odsať (pokiaľ možno ihneď) papierom či hubou a potom postupovať vyššie uvedeným spôsobom. Pri väčších a hlbších škvrnách, kedy ani opakované čistenie nepomáha, sa obráťte na špecializované firmy. Je dôležité si uvedomiť, že ručne viazané koberce sa nemôžu čistiť bežnými saponátmi. Ich agresivita by ublížila použitým prírodným farbivám a porušila by samočistiacu schopnosť perzských, ručne viazaných kobercov, ktorá spočíva v lanolíne obsiahnutom v ovčej vlne.
Jednoduchšie je čistenie kobercov z umelých vlákien. Nie sú to síce hodnotné originály, ako ručne viazané koberce, ale majú výhodu najrôznejších povrchových úprav neaplikovateľných na prírodné materiály. Napríklad úprava Berclon Plus je dôvodom, prečo po vyliati kávy či inom nepríjemnom znečistení nieje potrebné čistiť celý koberec, ale iba jednoducho vyčistiť iba poškodené miesto. Prach u umelých kobercov zostáva na povrchu a výrazne nepreniká do štruktúry vlákna. Z toho vyplýva, že voľba syntetického koberca by mala zvíťaziť hlavne v domácnostiach do domácim zvieratom.
Celoplošné čistenie, či už suché alebo mokré, by malo prebiehať maximálne raz do roka. Tiež u kobercov z umelých vlákien platí nečistiť najmenej tri týždne po nákupe. Naviac, špecialisti tvrdia, že by sa malo dôkladné čistenie odďaľovať pravidelným vysávaním (trikrát týždenne). Kto túto radu nezanedbáva, môže oddialiť dôkladné a profesionálne vykonané čistenie až o niekoľko rokov.
Nie úplne bez pravdivého základu sú aj tzv. babské rady. Napríklad, pokiaľ na syntetický koberec vylejeme červené víno, býva účinne vysypať na škvrnu toľko soli, koľko jej doma nájdeme. Potom stačí s údivom sledovať, ako soľ postupne červenie a podstatné je nerobiť vôbec nič. Až na druhý deň kedy je soľ nasiaknutá vínom úplne suchá, stačí vziať vysávač a zbaviť koberec soli. Po škvrne nezostane ani pamiatka. U kobercov z prírodných materiálov zas platí kúzlo so žehličkou a pijavým papierom, pokiaľ pokvapkáme koberec voskom. Na vosk položíme pijavý papier a opatrne prechádzame žehličkou zapnutou na najnižší stupeň. Papier sa stáva mastnejším a koberec čistejším. Za chvíľu máme po starostiach.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.