horách západnej, strednej a južnej Európy, v Malej Ázii a v Mongolsku. Na Slovensku sa s ňou stretneme vo Vysokých Tatrách a Malej Fatre, kde je však chránená zákonom. Na druhej strane sa dá veľmi dobre pestovať zo semien alebo delením odnoží.
Popis: Rhodiola rosea (syn. Sedum roseum) je dvojdomá vytrvalá bylina z čeľade Crassulaceae, tlusticovitých. Má tlsté mäsité odnože zlatistej farby (odtiaľ pochádza aj jej názov "zlatý koreň") ktoré môžu dosiahnuť hmotnosť až 0,9 kg. Rastlina vytvára niekoľko krátkych nevetvených osí, vyrastajúcich z chudobnej listovej ružice. Striedavé listy sú vajčité až kopijnaté, sivozelenej farby, dužnaté, celokrajné alebo s niekoľkými zubami v hornej časti čepele. Kvetenstvo je mnohopočetný chodník zložený zo štvoritých kvetov. Koruna u samčích kvetov je žltá až hnedočervená, u samičích je zakrpatená. Plod je mechúrik asi 5 mm dlhý, červenkastej alebo zelenkastej farby s množstvom drobných hnedých semien.
Účinné látky: Hlavnou obsahovou látkou sú flavonoidy (tricin a rhodionin), ďalej rosiridol a rosiridin, heteroglykosidy, steroidy (napr. ß-sitosterol), ale i veľké množstvo organických kyselín, napr. kyselinu citrónovú, vinnou, jablčnú, jantárovú, fumarovú, gallovú a pod. Ďalej sú prítomné silice, triesloviny a široké spektrum mikroelementov.
Aké má účinky: Tonizujúce účinky tejto rastliny sú známe na Altaji už viac než 400 rokov. Pre miestne obyvateľstvo bola prostriedkom zvyšujúcim pracovnú schopnosť i liečiacim niektoré choroby. Má pozitívny vplyv na astenické stavy po infekčných chorobách, intoxikáciách, fyzických a duševných traumách. Ďalej sa uvádzajú aj protihorúčkové účinky, liečenie žalúdočných a niektorých gynekologických chorôb. Aktivuje funkciu štítnej žľazy ale tiež zvyšuje krvný tlak. V Rusku a niektorých ďalších krajinách sú k dispozícii extrakty, ale tiež tonizujúce nealkoholické nápoje. U nás sa zatiaľ s preparátmi z tejto rastliny nestretávame.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.