zelenobiele, pretiahnuté. Plody sú červene. Z najčastejšie pestovaných foriem sa pestuje: Aglaonema trewbii - Listy má dlhé zhruba 12 - 15 cm zelené so strieborno zelenou kresbou. Je najvhodnejšie pre pestovanie v izbe. Aglaonema pseudobracteatum - Listy má o niečo väčšie, so zlatožltou kresbou po oboch stranách listov. Aglaonema pictum - Má vzpriamenejšie zelené listy s tmavšími škvrnami. Aglaonema commutatum - Má listy asi 20 cm dlhé a pozdĺž žiliek škvrnité. Rastie na Filipínách.
Nároky
Teplota: Teplota by nemala klesnúť pod 15 °C ani v zime. V lete vyžaduje pri vyššej vzdušnej vlhkosti teplotu okolo 24 °C. Pre vyklíčenie je najvhodnejšia teplota 27 °C.
Svetlo: Svetlejšie stanovisko.
Zálievka a výživa: Hojná zálievka. Koreňový obal by nemal nikdy vyschnúť. V lete rastlina vyžaduje dostatok vlahy a vysokú vzdušnú vlhkosť. V zime zálievku obmedzíme a prispôsobíme teplote ovzdušia. Mlžíme. Do misky s vodou môžeme položiť okrúhliaky. Udrtíme tým väčšiu vzdušnú vlhkosť. Každých 14 dní prihnojujeme tekutým hnojivom.
Substrát: Zmes pareniskovej zeminy s rašelinou a pieskom.
Množenie: Vegetatívne - množíme vrcholovými alebo stonkovými odrezkami, ktoré sa po zakorenení sadia po 3 - 5 kusoch. Ďalej potom delením. Použijeme mladé odnože s litami a koreňmi. Oddeľujeme v apríli - máji. Genetatívne - semenom - táto metóda je však obtiažna.
Pestovanie: Rastliny presádzame každý rok. Je vhodné po troch rokoch si kvetinu znovu namnožiť. Pri presádzaní zeminu veľmi neutlačujeme.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.